Młodzi piotrkowianie w finale konkursu z projektem "Piotrkowskie gleby w obliczu zmian"

Strefa FM Środa, 19 lutego 20252
Klub Młodego Odkrywcy MediaSAT z piotrkowskiej mediateki zakwalifikował się do finału wyzwania Europejskiej Agencji Kosmicznej - Climate Detectives. Projekt pt. "Piotrkowskie gleby w obliczu zmian" znalazł się wśród dziesięciu najlepiej ocenionych pomysłów z Polski. Projekt uczy wytrwałości, analizy danych oraz samodzielności w pisaniu raportów i wyciągania wniosków.
Fot.: Mediateka 800-lecia Fot.: Mediateka 800-lecia

MediaSAT tworzą uczniowie z piotrkowskich szkół ponadpodstawowych: TPS-u, Piomy i II LO. Choć do tej pory zajmowali się programami "kosmicznymi" o czym informowaliśmy na łamach ePiotrkow.pl. Teraz zajęli się projektem ekologiczno - geologicznym. Są to tematy pokrewne, zauważa Blanka Cecota, ambasador edukacji kosmicznej Esero Polska, opiekun projektu MediaSAT.

Zaczęliśmy od pomysłu projektu na badanie piotrkowskich gleb ze względu na to, że zauważyliśmy problem wysuszania się traw. Rozpoczęło się więc szukanie informacji m.in. o suszy klimatycznej w województwie łódzkim. Waz z grupą stwierdziliśmy, że sprawdzimy, czy problem wynika właśnie z suszy, czy może z innych przyczyn. Tak zaczęły się badania gleby z różnych miejsc, nie tylko z Piotrkowa Trybunalskiego, ale i okolic. Okazało się, że są różnice w poziomie azotanów, fosforanów i z tego może wynikać problem roślinności. Zgłosiliśmy więc plan swojego projektu i dostaliśmy się do pierwszego etapu konkursu. Zaczęliśmy realizować projekt - badania mikroskopowe, próbki terenowe oraz raporty i okazało się, że jesteśmy w 10 najlepszych projektów w Polsce - mówiła Blanka Cecota, opiekun projektu MediaSAT.

Finał konkursu przewidziany jest na koniec marca. Wyniki drugiego etapu znajdują się na stronie: https://esero.kopernik.org.pl/climate-detectives-2024-25-wyniki-ii-etapu/


Zainteresował temat?

0

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ŻwirekPodMuchomorek ~ŻwirekPodMuchomorek (Gość)przedwczoraj, 18:01

Cytuję:
Okazało się, że są różnice w poziomie azotanów, fosforanów i z tego może wynikać problem roślinności.


Ktoś tu próbuje od nowa wynaleźć koło? Dawniej w szkołach uczono, że rośliny do życia i wzrostu potrzebują: światła, wody, dwutlenku węgla w powietrzu i soli mineralnych w glebie. Często istotne jest też pH gleby. Przy niedoborach (jednego lub kilku spośród wszystkich wyżej wymienionych) lub niewłaściwym pH wzrost rośliny może być spowolniony, upośledzony albo roślina ulegnie obumarciu.

30


Ancymon ~Ancymon (Gość)przedwczoraj, 11:26

Brawo, piotrkowską gawiedź trzeba przycisnąć do gleby jeszcze mocniej.

21


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat