MediaSAT tworzą uczniowie z piotrkowskich szkół ponadpodstawowych: TPS-u, Piomy i II LO. Choć do tej pory zajmowali się programami "kosmicznymi" o czym informowaliśmy na łamach ePiotrkow.pl. Teraz zajęli się projektem ekologiczno - geologicznym. Są to tematy pokrewne, zauważa Blanka Cecota, ambasador edukacji kosmicznej Esero Polska, opiekun projektu MediaSAT.
Zaczęliśmy od pomysłu projektu na badanie piotrkowskich gleb ze względu na to, że zauważyliśmy problem wysuszania się traw. Rozpoczęło się więc szukanie informacji m.in. o suszy klimatycznej w województwie łódzkim. Waz z grupą stwierdziliśmy, że sprawdzimy, czy problem wynika właśnie z suszy, czy może z innych przyczyn. Tak zaczęły się badania gleby z różnych miejsc, nie tylko z Piotrkowa Trybunalskiego, ale i okolic. Okazało się, że są różnice w poziomie azotanów, fosforanów i z tego może wynikać problem roślinności. Zgłosiliśmy więc plan swojego projektu i dostaliśmy się do pierwszego etapu konkursu. Zaczęliśmy realizować projekt - badania mikroskopowe, próbki terenowe oraz raporty i okazało się, że jesteśmy w 10 najlepszych projektów w Polsce - mówiła Blanka Cecota, opiekun projektu MediaSAT.
Finał konkursu przewidziany jest na koniec marca. Wyniki drugiego etapu znajdują się na stronie: https://esero.kopernik.org.pl/climate-detectives-2024-25-wyniki-ii-etapu/