Ocenia się, że w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie umiera od 40 do 50 tysięcy osób rocznie. Wyniki licznych badań naukowych wskazują jednoznacznie, że spalanie paliw niskiej jakości w nieefektywnych energetycznie i wysokoemisyjnych urządzeniach grzewczych małej mocy jest główną przyczyną obserwowanych przekroczeń stężenia pyłów zawieszonych PM10, PM2.5, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, w tym benzo(a)pirenu i szeregu innych związków zagrażających zdrowiu i życiu człowieka.
Narażenie na obecny w powietrzu pył zawieszony wiąże się m.in. z wyższym ryzykiem występowania nadciśnienia, niewydolności serca, miażdżycy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, udaru mózgu, ze zwiększonym ryzykiem obumarcia płodu, zmianami anatomicznymi w mózgu, a także mniejszym ilorazem inteligencji u dzieci. Związek między nawet krótkotrwałą ekspozycją na zanieczyszczenia powietrza nasila objawy alergii i astmy.- podkreśla Ewa Cłapa z Piotrkowskiego Alarmu smogowego
Przeprowadzona analiza pomiaru zanieczyszczeń pyłami PM 10 i PM 2,5 w Piotrkowie Trybunalskim wskazuje na wzrost zanieczyszczenia powietrza w okresie 2024r. do 2023roku. Takie wnioski wyciągnięto porównując wyniki pomiarowe z dwóch stacji pomiarowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi, a zlokalizowanych w dwóch punktach miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Pomiarowa stacja automatyczna zlokalizowana przy Krakowskim Przedmieściu wskazuje na to iż w 2023r było 24 dni w których miało miejsce średniodobowe przekroczenie normy zanieczyszczeń pyłem PM 10 (tj 50 mikrogram na metr sześcienny powietrza), a w 2024 roku wzrosło o 2 dni i odnotowano już 26 dni z przekroczeniem normy PM10. Pomiary tzw manualne dokonywane są w stacji pomiarowej przy ul Sienkiewicza w Piotrkowie Trybunalskim. Wskazania urządzeń pomiarowych określiły przekroczenie norm dl PM 10 przez 27 dni w 2023roku, a 28 dni w 2024roku (wzrost o 1 dzień). Ta ostatnia stacja pomiarowa określa także poziom zanieczyszczeń pyłem PM 2,5 (im drobniejsze pyły, tym głębiej wnikają do układu oddechowego i krwionośnego).
W 2023 roku W Piotrkowie przekroczenie średniodobowych norm (25 mikrogramów na metr sześcienny) wystąpiło przez 70 dni w roku, natomiast już w 2024 roku wzrosło do 90 dni!