Przygotowywany od wielu miesięcy projekt opracowany został przez zespół specjalistów na zlecenie Parafii Św. Mikołaja w Wolborzu, której proboszczem jest ks. Tomasz Owczarek. Budowa Wolborskiego Centrum św. Mikołaja w Wolborzu zostanie sfinansowana z przyznanej przez Samorząd Województwa Łódzkiego dotacji wynoszącej 16.799.319,30 zł.
- Zdobycie tak wielkiej dotacji, blisko 17 mln zł, to wielki sukces dla społeczności miasta i gminy Wolbórz. Cieszę się, że pomysły ks. Tomasza Owczarka, o których często wspólnie rozmawiamy, a także realizujemy, budowane są dla lokalnej wspólnoty promując Wolbórz w całym kraju. Stworzenie Wolborskiego Centrum św. Mikołaja doskonale wpisuje się w historię miasta, w której Kolegiata wolborska i postać Św. Mikołaja Biskupa są od zawsze obecne i stanowią centrum życia społeczno-kulturalnego naszego miasta i gminy. - powiedział Andrzej Jaros burmistrz Wolborza. - Serdecznie gratuluje ks. Tomaszowi Owczarkowi, deklarując, jak zawsze, pomoc i wsparcie w realizacji tego projektu. - dodał.
W ramach projektu zabudowania gospodarcze w parafii św. Mikołaja Biskupa w Wolborzu zmienią się w wyjątkowe miejsce Wolborskie Centrum św. Mikołaja. Będzie to no nowoczesny kompleks edukacyjno - kulturalny w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. To miejsce gdzie nowoczesność spotka się z unikatowym dziedzictwem kulturowym regionu i wolborskiej Kolegiaty, które będzie można zaprezentować w sposób tradycyjny oraz z wykorzystaniem modeli 3d. Spacer wirtualny, digitalizacja zabytków, prace konserwatorskie, restauratorskie, utworzenie ekspozycji, spowoduje rozwój turystyczny całego regionu.
Projekt zakłada także przebudowę obiektów na budynki wysoce energooszczędne. W ramach przedmiotowego projektu zaplanowano montaż instalacji OZE: instalacji fotowoltaicznej, powietrznej pompy ciepła oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
W ramach działalności Centrum przewiduje się:
- ofertę dla osób z niepełnosprawnościami;
- promowanie folkloru lokalnego;
- miejsce do promowania efektów działalności kół gospodyń wiejskich;
- działania wielopokoleniowe;
- przekazywanie wiedzy o folklorze, dziedzictwie kulturalnym regionu przez seniorów;
- włączenie osób z niepełnosprawnościami i seniorów w udział w życiu kulturalnym;
- rozwój turystyczny regionu;
- stworzenie miejsca będącego centralnym miejscem spotkań społeczności lokalnej;
- propagowanie historii Wolborza i okolic.
Podstawowym celem projektu jest zwiększenie partycypacji w kulturze mieszkańców województwa łódzkiego oraz turystów w oparciu o rozwój obiektów dziedzictwa kulturowego jakim dysponuje Parafia św. Mikołaja w Wolborzu. Centrum Świętego Mikołaja w Wolborzu planuje część oferty skierować do osób z niepełnosprawnościami. Szczególnymi grupami, do których zdecydowano się dotrzeć są osoby głuche i niedosłyszące oraz osoby niewidome i niedowidzące. W związku z tym również sposoby promocji muszą być dostosowane do szczególnych potrzeb osób z dysfunkcjami w zakresie słuchu i wzroku.
Projekt obejmuje swoim zakresem realizację przez parafię 9 nowych usług kulturalnych:
1) Dni Jedności z Judaizmem.
2) Jarmark św. Mikołaja Biskupa.
3) Żywe lekcje historii dla dzieci i młodzieży.
4) Żywe lekcje bez barier.
5) Warsztaty rękodzielnictwa – Centrum Aktywności Międzypokoleniowej
6) Wolbórz bez barier. Ścieżka zapachowa – zwiedzanie zmysłami; Zwiedzanie dostosowane do potrzeb osób niedowidzących i niewidomych; Zwiedzanie dostosowane do potrzeb osób niedosłyszących i niesłyszących; Warsztaty Polskiego Języka Migowego
7) Gra terenowa „Dziedzictwo Kulturowe Wolborza i Kolegiaty św. Mikołaja”.
8) Obchody rocznicy bitwy pod Grunwaldem.
9) Lekcje architektoniczne.
Wszystkie wskazane działania pozwolą na prezentację i wyeksponowanie dobra narodowego, które jest naszym dobrem wspólnym. Warto, żeby młode pokolenia, seniorzy, turyści z całej Polski odwiedzały Wolbórz i poznały jego nowe oblicze pełne zaskakujących innowacji w światowym wydaniu.