SOWA znajduje się w Mediatece 800-lecia. Obejmuje wystawę edukacyjną, złożoną z 23 eksponatów wzorowanych na tych znanych z warszawskiego Kopernika. Można tu zmierzyć się z siłą grawitacji, stworzyć własny film animowany, sprawdzić, czy nasza twarz jest symetryczna i jak działa pamięć ultrakrótkotrwała. Poza wystawą, w Strefie znajduje się także Majsternia. To przestrzeń swobodnego eksperymentowania, pełna wyzwań i zestawów akcesoriów, ułatwiających mierzenie się z nimi. Można budować mosty, wieże czy katapulty – samodzielnie lub w grupie, rozwijając umiejętności krytycznego myślenia oraz współpracy i komunikacji.
Wyjątkowe miejsce na mapie miasta
Piotrkowska Strefa dba o swoich gości zapewniając im bogatą ofertę kreatywnych spotkań i zajęć. Jeszcze w październiku wystawa powiększyła się o trzy dodatkowe stacje badawcze, a autorski cykl warsztatów w ramach dwóch prowadzonych w Mediatece 800-lecia Klubów Młodego Odkrywcy i działań projektowanych przez Ambasadorkę Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska, Blankę Cecotę, to niepowtarzalna okazja, aby wspólnie eksperymentować.
Takie zajęcia pomagają dzieciom poznawać codzienną pracę naukowców i niezwykle miło jest widzieć, jak pobudzają wyobraźnię młodych gości Strefy SOWA – podkreśla dr Mateusz Kot, kierownik Działu Rozwoju Ośrodków Partnerskich w Centrum Nauki Kopernik. – Podczas prowadzonych w Mediatece 800-lecia „Warsztatów Familijnych” całe rodziny mogą skupić się na wybranym naukowym zagadnieniu, zgłębić jego tajniki, a także ćwiczyć komunikację i krytyczne myślenie. Z kolei aktywności w ramach Klubów Młodego Odkrywcy pozwalają podczas cyklicznych spotkań poruszać naukowe zagadnienia, wybrane przez samą młodzież – dodaje.
Sieć współpracy
Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności działają w całej Polsce, tworząc sieć współpracy. Instytucje edukacyjno-kulturalne wymieniają się doświadczeniami, dzielą wiedzą, uczestniczą w szkoleniach i organizują wspólnie wydarzenia mające na celu popularyzację nauki w regionie. SOWA w Piotrkowie Trybunalskim chętnie służy radą i wsparciem innym członkom sieci, a animatorzy i animatorki uczestniczą w programach edukacji prowadzonych i wspieranych przez Centrum Nauki Kopernik. Dzięki tej współpracy w tutejszej Strefie można było wziąć udział w warsztatach prowadzonych w ramach „Razem dla lepszej przyszłości”, czyli inicjatywy mającej na celu integrację społeczności ukraińskiej i polskiej, młodzież może uczestniczyć w zajęciach KMO lub wyzwaniach prowadzonych w ramach ESERO-Polska.
Młodzi badacze formułują pytania dotyczące różnych zjawisk i poszukują na nie odpowiedzi, prowadząc doświadczenia w Klubach Młodego Odkrywcy. A jeśli uczniowie i nauczyciele zechcą zanurzyć się w kosmos, mogą wziąć udział w jednym z wyzwań programu edukacji kosmicznej ESERO – np. zaprojektować bazę księżycową – podsumowuje dr Mateusz Kot.
Inicjatywa „SOWA - Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Nauki, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 50 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021-2028.