W świadomości większości ludzi utarło się, że Adwent trwa cztery tygodnie. Tymczasem to nieprawda. Ten okres obejmuje cztery niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. W praktyce oznacza to, że może on trwać maksymalnie pięć tygodni, a minimalnie trzy tygodnie. I tak będzie w tym roku.
Determinantem jest tutaj dzień tygodnia, w którym przypada 25 grudnia. Tym razem Boże Narodzenie będziemy obchodzić w poniedziałek, a wigilię w niedzielę. Oznacza to, że, aby Adwent potrwał cztery niedziele, trzeba cofnąć się tylko do 3 grudnia.
Jednym z nieodzownych elementów Adwentu w Polsce jest akcja Caritas "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom". W tym roku będzie ona odbywać się już po raz trzydziesty. Symbolem akcji jest świeca, która znajdzie swoje miejsce na wigilijnym stole. Jej płomień jest znakiem solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie. Pozyskane w ramach dzieła datki przeznaczone są na całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, a także leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek.
Samo słowo "adwent" wywodzi się z języka łacińskiego (advenio) i oznacza "przychodzić". Ten okres jest już dziś czasem radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa, zarówno w kontekście samego Bożego Narodzenia, jak i ostatecznego przyjścia Chrystusa w czasach apokalipsy.
Z tym okresem związane są tzw. roraty. To specjalne msze odprawiane o brzasku dnia przez cały okres adwentu, od poniedziałku do soboty. Podczas tych eucharystii w sposób szczególny wspominana jest postać Matki Bożej, która jest stawiana za wzór adwentowego oczekiwania na przyjście Chrystusa.
Adwent wiąże się także z symbolami. Jednym z nich jest wieniec adwentowy, który ustawiany jest w kościołach, ale także w wielu domach. Wieniec ma zawsze cztery świeczki, które odpalane są po kolei, w każdą kolejną niedzielę adwentu.
Najbardziej popularną tradycją związaną z tym okresem są jednak kalendarze adwentowe, które goszczą w wielu domach. Każdego dnia otwierany jest jeden prezent z takiego kalendarza i tak odmierzamy czas do Bożego Narodzenia. Kiedyś kalendarze były wypełnione głównie czekoladkami, dziś mają bardzo przeróżną formę. Są w nich książki, zabawki, a nawet biżuteria.
Początek Adwentu to także inauguracja nowego roku liturgicznego. W tym roku wierni będą przeżywać go pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie kościoła”.