Kandydatem do tytułu Piotra nie musi być ktoś znany z pierwszych stron gazet, ważny polityk czy osoba publiczna. Również dziedzina, jaką się zajmuje, nie jest z góry określona. Może to być nauka, gospodarka, sport, kultura, polityka.
Poniżej oficjalna lista kandydatów:
1. Henryka Gawrońska, dyrektor PUP - za pozyskiwanie środków na wsparcie przedsiębiorców i kandydatów na przedsiębiorców. Do Piotrkowa dotarło w czasie kryzysu o wiele więcej środków niż do innych miast w województwie łódzkim.
2. Insp. Gabriel Olejnik, komendant Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim - główny inicjator kampanii społecznej skierowanej do młodzieży “Widzę - Reaguję – 2010” oraz przedsięwzięć zmierzających do poprawy organizacji, stylu pracy i wizerunku policji.
3. Paweł Banaszek, dyrektor szpitala przy Roosevelta - za przeprowadzenie bezbolesnej restrukturyzacji Szpitala Rejonowego w Piotrkowie (teraz Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej), który dziś przynosi nawet zyski. Ostatnio wyremontowano kolejne dwa oddziały.
4. Elżbieta Łągwa-Szelągowska - za Stowarzyszenie Busola. Od lat wspaniale pracuje z młodymi ludźmi, którzy - co ważne - odnoszą sukcesy w kraju na różnego rodzaju przeglądach i festiwalach. Współorganizatorka Trybunałów Kabaretowych.
5. Marek Mazur, przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego - za aktywne wspieranie Piotrkowa w Urzędzie Marszałkowskim. Dzięki niemu do miasta trafiło wiele środków, np. na Trakt Wielu Kultur czy halę sportową.
6. Lucyna Jakubczyk - za teatr studencki “Wyjście Ewakuacyjne”, kształtowanie charakterów młodych ludzi, za ich sukcesy na festiwalach teatralnych, za skromność, bezinteresowność i ogromne zaangażowanie.
7. Józef Jakubczyk - za niepospolitej urody gobeliny i promowanie Piotrkowa poza granicami kraju. Także w Luwrze.
8. Michał Bąkiewicz – za ubiegłoroczne mistrzostwo Europy w siatkówce, ale i za pamięć o rodzinnym mieście i pracę z młodzieżą; jest twarzą akcji społecznych w Piotrkowie.
9. Juliusz Marweg, artysta malarz - za całokształt pracy twórczej, a w szczególności za promowanie Piotrkowa Trybunalskiego i Polski poprzez udział w krajowych i międzynarodowych wystawach plastycznych.
10. Jolanta Horodecka-Wieczorek, rodowita piotrkowianka, autorka literatury fantastycznej i bajek - za swą twórczość cenioną na całym świecie, za reprezentowanie naszego miasta, promowanie w swoich utworach m.in. humanitaryzmu i ekologii.
11. Jarosław Fijałkowski, prezes Parkridge CE Retail - za Focus Mall i lokalny patriotyzm oraz związaną z tym poprawę wizerunku Piotrkowa Trybunalskiego. Za stworzenie nowych miejsc pracy, za spełnienie oczekiwań i potrzeb kulturalno-rozrywkowych mieszkańców.
12. Anna Szcześniak - za działalność społeczną; przykład młodej osoby potrafiącej poświęcić swój czas na pomoc innym.
13. Szymon Miazek, przewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów - za jego społecznikowskiego ducha i olbrzymie zaangażowanie w sprawy zwykłych ludzi.
14. Marcin Obst, założyciel, kompozytor i dyrygent chóru gospel METANOIA p.JP2 - za pięć lat prowadzenia chóru, który jest wizytówką naszego miasta w tej dziedzinie.
15. Katarzyna Gletkier, dwukrotna mistrzyni świata w tang soo do, koreańskiej sztuce samoobrony - za promowanie miasta.
16. Ks. Arkadiusz Lechowski, od 2005 do 2010 r. dekanalny duszpasterz młodzieży - za Festiwal Kultury i Sztuki Chrześcijańskiej “Nadzieja”, za wspieranie rodzin biednych i akcje charytatywne: “Piotrków dla Sudanu”, “Torba Miłosierdzia”, “Serce na gwiazdkę”, “Piotrków Powodzianom”.
17. Wiesława Olczykowska, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim - za pismo internetowe dla nauczycieli “Warsztaty Bibliotekarskie” i innowacyjne programy w Bibliotece Pedagogicznej.
18. Dariusz Szczepanik, prezes zarządu Polanik Sp. z o.o. - za promocję Piotrkowa Trybunalskiego w Polsce oraz na świecie. Za to, że na co dzień realizuje ideę hasła przewodniego i pomaga zwyciężać! Za wsparcie wielu akcji charytatywnych oraz imprez organizowanych na terenie Piotrkowa.
19. Ks. dr Ireneusz Bochyński, rektor kościoła akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie - za projekt Centrum Idei Ku Demokracji w Piotrkowie Trybunalskim i działalność na rzecz kultury, która wypełnia luki MOK-u.
20. Krzysztof Toma, trener klubu TOM – CENTER – za pracę z młodzieżą i sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej szkolonych przez niego zawodników
21. Dorota Brożyńska, założyciel i dyrektor Przedszkola im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim – za ogromne serce dla dzieci, umiejętność zaszczepiania im lokalnego patriotyzmu i promowanie zachowań proekologicznych.
22. Arek Lipnicki, artysta kabaretowy, członek grupy Rafała Kmity i założyciel grupy wokalnej Voice Band - za promowanie Piotrkowa.
23. Dariusz Cecotka, prezes Automobilklubu Piotrkowskiego - za pasję i organizację wielu konkursów i pikników motoryzacyjnych.
24. Tomasz Balcerek, instruktor tańca w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie – za Zespół Tańca Nowoczesnego “Bik Kayk” (którego sukcesy trudno już zliczyć), za “Impresje Taneczne”, za wieloletnie prowadzenie akcji “Wyciągamy dzieci z bramy”, za zapał i niesłabnący entuzjazm w pracy z dziećmi, za niepowtarzalny styl.
25. Krzysztof Wiączek, wieloletni pracownik Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, dziś p.o. kierownik tej placówki – za przewietrzenie muzealnych sal, za umocnienie silnej pozycji muzeum na kulturalnej mapie Piotrkowa.
26. Zenon Bartczak, wieloletni dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, badacz regionalista, wychowawca, nauczyciel kilku pokoleń młodzieży – za opisanie historii piotrkowskich szkół, za unikanie zaszczytów, za rozsławianie w kraju i na świecie Piotrkowa Trybunalskiego.
27. Kadra instruktorska Hufca ZHP w Piotrkowie - za działalność charytatywną na rzecz nauki, wychowania i organizowania wolnego czasu piotrkowskim dzieciom.
28. Inicjatywa Piotrków na Szczycie – za to, że przez ostatni rok jej członkowie pokazali, jakie możliwości ludziom z wyobraźnią i pomysłem daje Piotrków. Dzięki uporowi tej grupy ludzi udało się zorganizować w sierpniu wyprawę na Mont Blanc.
29. Tadeusz Janusz, założyciel Międzyosiedlowej Ligi Piłki Nożnej i klubu UKS Przyjaźń – za to, że bezinteresownie poświęca czas dzieciom i młodzieży. Za to, że zbiera wokół siebie dorosłych i zaszczepia im ideę pomaganie innym.
30. Danuta Mucha, znana piotrkowska pisarka i badaczka literatury - za promowanie Piotrkowa Trybunalskiego od Paryża poprzez Brukselę i Chiny (wszędzie tam ukazują się jej książki, wiersze, tam również wygłasza wykłady).
31. Wiesława Olejnik, dyrektor Gimnazjum i Liceum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Piotrkowie Trybunalskim – za pracę z młodzieżą trudną i zaniedbaną, za współpracę z młodzieżą niepełnosprawną i wsparcie w zdobywaniu wiedzy.