Szczególnie narażeni na wysokie temperatury są osoby starsze, jak i te najmłodsze. Dlatego w odpowiedni sposób trzeba zabezpieczać się przed słońcem.
Te osoby radzą sobie gorzej z odprowadzaniem nadmiaru ciepła z organizmu. Unikajmy wychodzenia z domu w największy upał, czyli między 10.00 a 17.00. Wbrew pozorom nie powinniśmy też chodzić roznegliżowanym, ale raczej zakładać na siebie cienkie, przewiewne ubrania, które zasłaniają więcej naszego ciała - mówi Olgierd Bąkowicz, lekarz z Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim. - Równie ważne jest właściwe nawadnianie się i odżywianie. Powinniśmy pić co najmniej 2 litry wody dziennie. Pamiętajmy, że np. piwo gasi pragnienie tylko na chwilę, a finalnie będzie nas odwadniać. Złym pomysłem jest też jedzenie słodyczy - dodaje Bąkowicz.
Udogodnieniem, z którego chętnie korzystamy to klimatyzacja, która daje najszybszy sposób na ochłodzenie się. Jednak trzeba z niej odpowiedzialnie korzystać, aby nie odbiło się to na naszym zdrowiu.
Niech różnica temperatur nie będzie zbyt duża. Jeśli na zewnątrz mamy ponad 30 stopni, a klimatyzację ustawimy na 18, może dojść nawet do szoku termicznego. Jeśli zaś wracamy do domu z upalnej wyprawy i czujemy się nie najlepiej, możemy na przykład zastosować zimny okład z mokrego ręcznika. Przede wszystkim apeluję jednak niezmiennie o częste nawadnianie się. Pijmy nawet dwie trzy szklanki zimniej, niegazowanej wody na godzinę - podsumowuje lekarz.
Jest wiele rad, które pozwolą na jak najłagodniejsze przetrwanie upalnych dni. A jakie sposoby mają piotrkowianie? Posłuchajcie:
W bardzo gorące dni niezwykle istotne jest także, aby pamiętać o zwierzętach. Im także bardzo chce się pić, a panująca susza nie ułatwia im dostępu do wody. Ważne, aby przed instytucjami czy sklepami wystawić miski z wodą. Dzięki temu czworonogi będą mogły nieco ukoić pragnienie. Warto pomóc także ptakom czy owadom. Jeśli ktoś może to np. na balkonie można wystawić wodę w małej miseczce, na spodeczku, czy na słomkach. Dzięki temu nawet te najmniejszej żyjątka będą mogły się napić.