Taka inicjatywa ma na celu promocję wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W turnieju wzięło udział ponad 150 uczestników. Musieli oni wcześniej przejść poszczególne etapy: szkolny, gminny oraz powiatowy.
Młodzież zdobywa tę wiedzę po to, aby wykorzystać ją podczas tego turnieju. Jednak ważniejsze jest to, że będą oni mogli skorzystać z niej także na drogach. Takie zawody mobilizują tysiące młodych ludzi do nauki. Uczestnicy muszą przyswoić zarówno teorie, jak i praktykę. Takie przedsięwzięcia przekładają się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym - wyjaśnił Dariusz Misztal, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Oddziale Terenowym w Piotrkowie.
Rywalizacja odbywa się w dwóch kategoriach: uczniowie klas 4-5 oraz uczniowie klas 6-8. Podzieleni są na trzyosobowe zespoły. Młodzi uczestnicy zaznajamiają się z elementarną wiedzę.
Tego typu konkursy są bardzo potrzebne. Wchodzi tu element rywalizacji między dziećmi. Wiadomo, że każda rywalizacja podnosi poziom umiejętności, wiedzy - mówił Maciej Wisławski, rzecznik Wojewódzkiego Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi. - Zanim włączymy się do ruchu, ważne jest to, aby pamiętać o wyobraźni, przewidywaniu, skupieniu oraz koncentracji - dodał były kierowca i pilot rajdowy.
Rywalizacja poprzez takie turnieje mają wpływać na tworzenie dobrych nawyków wśród najmłodszych, które pozostaną z nimi na całe życie.
To bezcenne doświadczenie. Przekłada się ono na bezpieczeństwo na naszych chodnikach, ulicach, w przestrzeni publicznej. Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego. Niezależnie, czy jesteśmy pieszymi, rowerzystami, kierowcami samochodu, czy motocykla - mówił Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.
W każdej kategorii laureaci pierwszych trzech miejsc będą pewni udziału kwalifikacji do etapu krajowego.