Taneczna rywalizacja mażoretek odbyła się w hali sportowej w Sulejowie. Na tym wydarzeniu nie zabrakło przedstawicieli władz na czele z burmistrzem Sulejowa Wojciechem Ostrowskim, wicemarszałkiem województwa łódzkiego Zbigniewem Ziembą oraz posłem Grzegorzem Lorkiem. Burmistrz Sulejowa zaznaczał, że ta impreza nie mogłaby się odbyć, gdyby nie wsparcie lokalnej społeczności, szczególnie rodziców sulejowskiej grupy "Mażoretki Perły Sulejów".
Trzeba mieć obiekt i fantastycznych ludzi, którzy zorganizują tak wielkie wydarzenie. Nasza grupa mażoretek pracuje od dwóch lat, a ich poziom sportowy rośnie. Ciężko trenują każdego tygodnia. Jeżeli dodamy do tego rodziców, którzy ich wspierają, to możemy cieszyć się tak fantastyczną imprezą w naszym mieście - mówi Wojciech Ostrowski, burmistrz Sulejowa.
Mistrzostwa Polski Środkowej składały się z rywalizacji klubów z województwa łódzkiego, świętokrzyskiego oraz mazowieckiego. Impreza została objęta patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
Jest to zarówno wydarzenie artystyczne, sportowe, kulturalne. To interesująca propozycja dla tych, którzy poszukują ciekawych form aktywności. Jest kilka ośrodków w naszym województwie, gdzie są grupy mażoretek. Wspieramy takie inicjatywy w Sulejowie, w Poddębicach, w Uniejowie. Myślę, że jest to tendencja wzrostowa, w związku z czym będzie powstawało jeszcze więcej grup - zaznaczał Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Rywalizacja toczyła się w czterech kategoriach wiekowych: przedszkolaki do lat 7, kadetki do lat 11, juniorki do lat 14 oraz seniorki powyżej 15 lat. Osobną konkurencję stanowiło to, czy dane zawodniczki występowały solo, w duetach lub zespołach. Podczas wykonywanej choreografii taneczno-marszowej dziewczęta wykorzystywały różne rekwizyty, które także dzielą się na następujące kategorie: baton, pom-pom, flaga oraz buława.
Baton to pałeczka marszowa, z której głównie wywodzi się taniec mażoretkowy. Był to pierwszy rekwizyt, z którym mażoretki występowały. W wyniku ewolucji pojawiły się pom-pomy, gdzie tu głównie liczą się elementy akrobatyczne. Moim zdaniem flaga jest najtrudniejszą kategorią, ponieważ jest to pałeczka (baton) połączona z materiałem. Łatwo jest zgubić nad nią kontrolę. Ostatnim z rekwizytów jest buława, która należy do mażoretek przy orkiestrach, głównie tańczących. Przypomina on pałeczkę, ale jest ona wiele dłuższa od zwykłego batona - wyjaśniła Marta Drzewiecka, sędzia krajowy. - Jako sędziowie oceniamy całokształt, czyli pracę z rekwizytem, choreografię, technikę tańca oraz strój. To wszystko musi współgrać, aby tworzyć jedną spójną całość - dodaje sędzia.
Uczestniczki tych niecodziennych mistrzostw zaznaczały, że cenią w tym sporcie możliwość współpracy, bycia razem oraz podróżowania na różne turnieje.
Trenuję już od 9 lat. Ciekawe jest to uczucie marszowego tańczenia. Przede wszystkim jest to fajna zabawa. Wiąże się z tym dużo wyjazdów. Ostatnio byłyśmy w Chorwacji na mistrzostwach Europy. Zdobyłyśmy trzecie miejsce. Świetne jest to uczucie rywalizacji, które dodatkowo przynosi sukces - mówiła Emilia z Mażoretek Fantazja Dobrodzień.
Przyjemność z możliwości zaprezentowania przygotowywanego występu na zawodach okupiona jest ciężką pracą na treningach.
Trenuję prawie od 10 lat, od drugiej klasy podstawówki. Zainspirowała mnie starsza siostra, która tańczyła już w zespole. W tym sporcie podoba mi się paradoks pomiędzy ciężkimi treningami, pozdzieranymi kolanami, płaczem, a później wyjściem na scenę, wyglądaniem jak milion dolarów, pięknym strojem, makijażem. Nie mogę zapomnieć też o wsparciu zespołowym, bez którego nie zostałabym tak długo w tym sporcie - wymieniła Julita Łuczak z Dalia Poddębice.
Powiat piotrkowski reprezentowała grupa "Mażoretki Perły Sulejów" działająca od dwóch lat.
Zespół tworzymy od dwóch lat, a klub sportowy od stycznia tego roku. Na ten moment nasz skład liczy 27 dziewczynek. Natomiast w czerwcu odbywają się nabory, dlatego zachęcamy wszystkie dziewczyny do dołączenia do nas - zaprosiła Marysia Janosik, asystent trenera Mażoretki Perły Sulejów, choreograf oraz członek zespołu.
Przedstawicielki sulejowskich mażoretek wywalczyły nominacje do finałowych zawodów mistrzostw polski, które odbędą się 19-21 maja w Kędzierzynie Koźlu. Są to:
- Marysia i Natalia Janosik - 1. miejsce w kat. „duo/trio pom-pom seniorki”;
- Marysia Janosik - 2. miejsce w kat. „solo pom-pom seniorki”;
- Kadetki - 1. miejsce w kat. „pom-pom scena kadetki”;
- Juniorki - 3. miejsce w kat. „klasyka baton”.