W tym roku Dzień Sołtysa przypadający 11 marca, w województwie łódzkim świętowany był długo, bo do soboty, 25 marca. Do tego nie w jedynym miejscu, centralnie, ale wychodząc do sołtysów „w teren”. Tak samo było też w sobotę w Piotrkowie.
Rola sołtysa w każdym sołectwie jest niebagatelna. Często podkreślamy znaczenie tej pracy społecznej i misji, której podejmują się te osoby. Oni często przez długie lata przewodzą swoim lokalnym społecznościom. Pamiętamy przecież, że sołtys w naszej kulturze i historii przez całe lata na wsi był ważną personą, kimś z kim należy się liczyć - mówił Zbigniew Ziemba wicemarszałek województwa łódzkiego.
Sołtysi zawsze byli wsparciem dla mieszkańców wsi, także w naszym regionie. Obecnie wciąż mają bardzo wiele pomysłów na rozwój swoich małych ojczyzn.
Sołtys przede wszystkim jest mieszkańcem, który zawsze musi być do dyspozycji. Ja osobiście staram się, żeby właśnie zawsze tak było. Próbuję wypełniać swoje zadania jak najlepiej. Wiadomo jednak, że czasem zdarzają się porażki, które jednak są motywacją do dalszej pracy. Mieszkańcy przychodzą do mnie czasem ze zwykłymi, życiowymi sprawami. Kiedy zaczynałam swoją pracę w moim sołectwie nie było nic. Nie było domu kultury, zwyczajnego domu ludowego. Jeśli chodzi o sukcesy, na pewno trzeba za taki uznać wybudowanie domu ludowego, moim zdaniem jednego z najpiękniejszych w gminie Rozprza. To oczywiście także sukces wszystkich mieszkańców naszego sołectwa - powiedziała nam Teresa Sikorska, sołtys sołectwa Wroników w gminie Rozprza.
Rolę, jaką sołtysi odgrywają dziś w społeczeństwie doceniają również ci, którzy współpracują z nimi na co dzień.
Rola i znaczenie sołtysów dla wójta jest nieoceniona. To właśnie oni są najbliżej naszych mieszkańców i to dzięki nim możliwe jest realizowanie wielu ważnych dla nich przedsięwzięć. Są oczywiście ogromnym wsparciem dla każdej gminy. Z okazji dzisiejszego wydarzenia składam najlepsze życzenia wszystkim paniom i panom sołtysom - mówił Alojzy Włodarczyk, wójt gminy Gorzkowice.
O podniebienie gości zadbały lokalne koła gospodyń wiejskich.
W tym roku, na programy dedykowane sołectwom, w budżecie województwa, jest zabezpieczona rekordowa kwota 14 milionów złotych.