Wbrew pozorom, ta forma wypoczywania, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno w obrębie Piotrkowa jak i w całej Polsce. Nie trzeba mieć namiotu. Można nocować pod gołym niebem. Ograniczenia są takie, że dwa dni pobytu i w grupie do 9 osób możemy spać w lesie bez zgłaszania takiego zamiaru. Jeśli okres miałby być dłuższy bądź miałaby to być duża grupa, to należy zgłosić to Nadleśnictwu, z uwagi na bezpieczeństwo, gdyby np. w tych miejscach pracowały jakieś maszyny, aby obsługujący je ludzie mieli świadomość, że ktoś tam aktualnie przebywa. Co ważne nocować możemy w wyznaczonych miejscach. W naszej okolicy można skorzystać z takiej opcji np. na obszarze leśnictwa Proszenie - tłumaczy Paweł Kowalski z Nadleśnictwa Piotrków.
Pamiętajmy, że wybierając się do „leśnego hotelu”, że nie ma tam kranów, bieżącej wody czy serwującej gotowe dania restauracji. Jest za to dzika przyroda w całej okazałości. Dlatego nie należy zapominać o zasadach bezpieczeństwa, zdrowym rozsądku oraz przestrzeganiu regulaminu, który znajdziemy na stronie zanocujwlesie.lasy.gov.pl
Plusem natomiast może być to, że nocowanie w lesie, w wyznaczonych miejscach jest bezpłatne.
Jest to działanie prospołeczne. Opłat żadnych nie ma - dodaje Kowalski.
Wybierając taką formę wypoczynku wakacyjnego ważne jest też to, że nie w każdym miejscu możemy rozpalić ognisko. Trwają prace nad tym, aby można było używać kuchenek gazowych, aby chociażby podgrzać sobie wodę i zrobić kawę.
Paweł Kowalski zachęca też do korzystania ze specjalnej aplikacji, która przyda się podczas leśnych eskapad.
Aplikacja mBDL jest darmowa. Wskaże nam miejsca, w których możemy nocować. Pomoże nam też wyjść z lasu, a podczas wichury sprawdzimy gdzie mamy niższy drzewostan, aby schronić się w młodniku, który się wygina ale się nie łamie, bo jest bardziej giętki. Tam przetrwamy nawałnice - tłumaczy.
Mając aplikację, kiedy będzie nam zagrażało niebezpieczeństwo lub coś nam się stanie, w momencie wezwania karetki, będziemy mogli ustalić gdzie się aktualnie znajdujemy.
Na wyznaczonym obszarze można nocować każdego dnia i o każdej porze roku. Zanim jednak wybierzemy się na biwak warto sprawdzić na stronie BDL mapę czasowych zakazów wstępu do lasu. Jeśli został wprowadzony okresowy zakaz np. z powodu dużego zagrożenia pożarowego, konieczna będzie zmiana planów i wybranie innego miejsca, w którym zakaz nie obowiązuje.