Jak wygląda USG nerek? Jak się do niego przygotować i o czym pamiętać?

Poniedziałek, 11 lipca 2022
USG nerek jest standardowym badaniem diagnostycznym, które jest w pełni bezbolesne i nie wymaga stosowania kontrastu. Nie można jednak podejść do niego bez odpowiedniego przygotowania, ponieważ wyniki będą zaburzone. Jak przygotować się do USG nerek i czego unikać przed badaniem?
Jak wygląda USG nerek? Jak się do niego przygotować i o czym pamiętać?

Jak wygląda USG nerek?

 

USG, czyli badanie ultrasonograficzne, wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które odbijając się od struktur ciała i tkanek, umożliwiają specjaliście obserwację poszczególnych narządów w czasie rzeczywistym i w trakcie ich pracy. Wskazaniem do wykonania USG nerek jest profilaktyka, a także potwierdzenie lub wykluczenie schorzeń tych narządów oraz przyjrzenie się budowie układu moczowego.

 

Sondę ultrasonograficzną przykłada się do skóry brzucha pacjenta oraz tułowia. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach oraz kolejno na prawym i lewym boku, aby ocenić budowę i pracę każdej z nerek. USG trwa około kilkunastu minut, jest bezbolesne i nie jest związane z żadnym ryzykiem, ponieważ nie dochodzi tutaj do naświetlenia tkanek. Po badaniu pacjent może powrócić do swoich codziennych zadań. W trakcie USG specjalista może poprosić o wstrzymanie na kilka sekund oddechu oraz o zmianę pozycji, co jest jedyną pracą, jaką pacjent wykonuje.

 

Wyczerpujące informacje na temat tego, jak przygotować się do badania nerek znajdziesz na stronie https://www.dbajonerki.pl/o-nerkach/usg-ukladu-moczowego-jak-sie-przygotowac-do-badania

 

Przygotowanie do USG nerek

 

Przygotowanie do USG nerek należy rozpocząć dzień wcześniej. Pacjent proszony jest o unikanie potraw wzdymających, wskazane jest zażywanie preparatów rozbijających cząsteczki gazu w jelitach, które mogą zaburzać obraz. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie diety półpłynnej. Do samego badania nie trzeba podchodzić na czczo, ale należy mieć świadomość, że zaleganie treści pokarmowej w żołądku może utrudnić badanie. Jeśli nie ma takiej konieczności, na kilka godzin przed USG nerek lepiej jest nie spożywać obfitych posiłków i ograniczyć się do płynów.

 

Jeśli w ramach USG nerek ma zostać dokonana również ocena pęcherza moczowego, bardzo ważne jest, aby był on pełny. Na godzinę przed badaniem należy w tym celu wypić około jednego litra niegazowanej wody i powstrzymać się przed oddaniem moczu. Jeśli lekarz kierujący na badanie nie zaleci inaczej, nie ma konieczności rezygnować ze stale przyjmowanych leków. W dniu badania należy zrezygnować z picia kawy i mocnej herbaty, a przez całą dobę poprzedzającą USG napojów gazowanych (w tym wody). Nie należy również spożywać alkoholu.

 

Wyniki badań dostępne są od razu i nie trzeba na nie czekać. Zazwyczaj USG nerek wykonywane jest przez lekarza urologa lub nefrologa, specjalizującego się w chorobach tych narządów.

 

Jakie są wskazania do wykonywania USG nerek?

 

USG nerek nie jest badaniem rutynowym i jest wykonywane głównie w sytuacji, gdy lekarz podejrzewa choroby tych narządów. Do najczęstszych objawów powodujących konieczność wykonania badania zaliczany jest krwiomocz, bóle podbrzusza i brzucha, nadciśnienie tętnicze, nieprawidłowe wyniki ogólnego badania moczu. Oprócz tego USG nerek wykonuje się w diagnostyce chorób gruczołu krokowego (prostaty) oraz gdy zostały wcześniej stwierdzone nieprawidłowości w budowie lub pracy tych narządów.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat