Samodzielne czyszczenie klimatyzatora
Klimatyzacja to sprzęt narażony na działanie kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Z tego powodu wymaga regularnej konserwacji i czyszczenia. Część prac można wykonać samodzielnie, inne warto powierzyć fachowcom. Pomimo rosnącej popularności tego rodzaju instalacji wiele osób nadal nie wie, jak dbać o klimatyzację w domu lub firmie. Przed przystąpieniem do prac porządkowych warto zaopatrzyć się w miękką ściereczkę, wodę oraz łagodne środki czyszczące. W sprzedaży dostępnych jest również wiele specjalistycznych produktów przeznaczonych do samodzielnego czyszczenia tego rodzaju urządzeń. Podstawowe czynności pielęgnacyjne polegają na usunięciu zabrudzeń z kratek wlotowych i wylotowych, na których gromadzi się kurz. Po wykonaniu tych czynności można przystąpić do konserwacji filtrów. To właśnie one są odpowiedzialne za oczyszczanie powietrza, które trafia do klimatyzatora. W większości nowoczesnych urządzeń producenci stosują filtry wielokrotnego użytku, które można czyścić za pomocą odkurzacza.
Mycie skraplacza i parownika
Najważniejsze elementy każdej klimatyzacji to skraplacz oraz parownik. To właśnie one są odpowiedzialne za prawidłową cyrkulację czynnika chłodzącego. Podczas pracy skraplacz zasysa do wnętrza kurz i inne zanieczyszczenia, które stopniowo zmniejszają jego wydajność. Objawem świadczącym o nagromadzeniu brudu jest głośna praca modułu. Do czyszczenia skraplacza należy użyć specjalistycznych preparatów. Ze względu na ich drażniące właściwości, podczas mycia trzeba zachować szczególną ostrożność. Łagodniejszych środków chemicznych używa się do konserwacji parownika. Mycie tego elementu należy rozpocząć od jego górnej części, tak by nagromadzony brud stopniowo spływał ku dołowi na tacę skroplin. Osoby, które nie czują się na siłach, by samodzielnie przeprowadzić tego rodzaju zabiegi, powinny zdecydować się na pomoc fachowców. Na terenie kujawsko-pomorskiego usługi związane z obsługą klimatyzacji domowej i firmowej można zamówić w firmie Serwis Makroklima.
Wparcie specjalistycznego serwisu
Pomimo tego, że część prac czyszczących można przeprowadzić na własną rękę, zaleca się wykonywanie przynajmniej dwa razy w roku profesjonalnych prac serwisowych. Specjalistyczne firmy zajmujące się serwisowaniem urządzeń dysponują preparatami oraz sprzętem, które umożliwiają gruntowne czyszczenie klimatyzatorów. Polega ono m.in. na usuwaniu zanieczyszczeń z kanałów klimatyzacyjnych poprzez otwory rewizyjne. Sposób prowadzonych prac uzależniony jest on modelu urządzenia. Najczęściej wykorzystywana metoda to szczotkowanie mechaniczne. Ruchoma szczotka umieszczona wewnątrz kanału wprawiana jest szybki ruch obrotowy. Dzięki niemu dochodzi do oderwania złogów brudu i zassania ich do specjalnego filtra.
Klimatyzatory działające w domach i biurach wymagają również całkowitej dezynfekcji w celu usunięcia grzybów i innych mikroorganizmów. Najlepsze efekty daje ozonowanie, które jest skuteczne i bezpieczne dla otoczenia. Po uruchomieniu generatora ozonu dochodzi do powstania gazu, który zabija:
- wirusy,
- bakterie,
- grzyby,
- pleśnie,
- inne alergeny.
Dzięki temu zabiegowi z kratek klimatyzacyjnych będzie wydobywać się nie tylko chłodne, ale także czyste i świeże powietrze. Ozonowanie zaleca się wykonywać minimum raz w roku, najlepiej przed sezonem letnim. Opracowanie graficzne fotografii www.dekoran.pl.