Pierwszą propozycją jest książka Anny Rozenberg „Wszyscy umarli”, który ukazał się nakładem wydawnictwa Czwarta Strona. To już kolejna powieść autorki, która przeprowadziła się z Częstochowy do Wielkiej Brytanii, a warto też dodać, że kilka dni temu została laureatką prestiżowej nagrody dla autorów kryminałów, a mianowicie „Kryminalnej Piły”. A wracając do Wielkiej Brytanii, to właśnie tam postanowiła osadzić fabułę swoich książek, w których głównym bohaterem jest inspektor David Redfern. W trzeciej części bez śladu znika jego przyjaciółka i jest gotów rzucić pracę w policji w Woking, by tylko ją odnaleźć.
Anna Rozenberg od 2011 roku mieszka w Wielkiej Brytanii, która zainspirowała ją kryminalnie. Prowadzi też własny serwis internetowy, w którym pomaga młodym autorom, by ich opowieści przede wszystkim nie zawierały błędów. Anna Rozenberg czterokrotnie zostawała laureatką konkursu na opowiadanie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, a ostatnio w Pile zgarnęła główną nagrodę dla autorów kryminałów, czyli wspomnianą już „Kryminalną Piłę”. I tej nagrody serdecznie gratulujemy, a książkę „Wszyscy umarli” znajdziecie w księgarniach. Miłej lektury.
Druga propozycja to książka dla miłośników kryminałów w stylu Agaty Christie. Dokładniej – klimatyczny kryminał „Jedno po drugim” autorstwa Ruth Ware, który ukazał się nakładem wydawnictwa Czwarta Strona w przekładzie Anny Tomczyk. Przeniesiemy się w Alpy, francuskie Alpy, gdzie do rustykalnego domku wyjeżdża ekipa londyńskiego start-upu o nazwie Snoop. Na miejscu dowiadują się o ofercie opiewającej na miliardy, ale… zawsze pojawia się jakieś ale, prawda? Ale – na zewnątrz zaczyna się burza i po chwili na domek schodzi lawina… Mijają godziny, a pomoc nie nadchodzi. Robi się coraz zimniej, a grupka z każdą godziną maleje.
Ruth Ware to brytyjska pisarka, której w Polsce nie brakuje fanów, bowiem po polsku ukazało się już łącznie sześć powieści autorki. Studiowała na uniwersytecie w Manchesterze, a później przeniosła się do Paryża, by na stałe osiąść w północnej części Londynu. Zadebiutowała powieścią „W mrocznym, ciemnym lesie”, która bardzo szybko dostała się na listę bestsellerów „New York Timesa” i „Sunday Timesa”. Jej najnowszej powieści „Jedno po drugim” możecie już szukać w księgarniach.
Dla powyższych pozycji proponujemy jeszcze jedną na wolne dni. To „Koniec mężczyzn” Christiny Sweeney-Baird, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarna owca, a na język polski przełożyła ją Dorota Konowrocka-Sawa. Tym razem areną wydarzeń jest Szkocja w roku 2025. Na oczach doktor Amandy MacLean umiera pacjent, który przed chwilą trafił do szpitala. Niedługo taki sam los spotyka kolejną osobę. I kolejną. Wszystko wskazuje na to, że to nowa, śmiertelna choroba, której nie sposób zatrzymać. I która atakuje tylko mężczyzn… Gdy władze lekceważą ostrzeżenia ze strony MacLean, sytuacja w szybkim tempie staje się tragiczna. Lokalne ognisko błyskawicznie przybiera rozmiary globalnej pandemii. Połowa populacji żyje w strachu przed śmiertelną chorobą. Doktor MacLean walczy z wirusem na pierwszej linii, a antropolożka Catherine stara się uwiecznić zachodzące w społeczeństwie zmiany. W tym czasie Elizabeth, jako jedna z niewielu naukowców, zaczyna prace nad szczepionką. I okazuje się, że tylko kobiety są w stanie uratować mężczyzn...
Życzymy udanej i miłej lektury. Książki znajdziecie w księgarniach.