Pierwsza propozycja to pełna emocji opowieść Agnieszki Jeż "Dziewczyna z Woli", która ukazała się nakładem wydawnictwa Filia. To książka, która przeniesie nas do wakacji 1939 roku. Poznamy Basię, która pewnego dnia na jednej z nadświdrzańskich plaż spotyka Zygmunta. I ma nadzieję, że ta znajomość przerodzi się w piękną miłość, jednak kilka tygodni później wybucha wojna.
Agnieszka Jeż w czasach liceum była wpatrzona w matematykę i fizykę, a czytała tylko dla przyjemności. Na studiach skierowała się w stronę filologii i po ukończeniu nauki przyszedł moment zwrotny. Do czytania doszło pisanie i dzięki temu czytelniczki mogą zaczytywać się w jej powieści, a jedną z nich - "Wszyscy pragnęliśmy miłości" już prezentowaliśmy w audycji "Książka na weekend". Najnowszej powieści Agnieszki Jeż zatytułowanej "Dziewczyna z Woli" możecie już szukać w księgarniach.
O tej książce można też posłuchać:
Druga propozycja to kolejna powieść Grahama Mastertona zatytułowana "Ikon", która ukazała się nakładem wydawnictwa Replika w przekładzie Piotra Kusia i Mai Skorupskiej. To ponowne wydanie książki, która powstała w 1983 roku. Jeden z najpoczytniejszych thrillerów autora podsuwa nam odpowiedzi na pytanie co łączy zakończony właśnie kryzys kubański, politykę braci Kennedych i ich związek z Marylin Monroe. No i mamy kolejną książkę, gdzie mistrzowsko budowane jest napięcie, a z każdą stroną odkrywamy kawałki układanki...
Grahama Mastertona nie trzeba specjalnie przedstawiać, wszak to jeden z najpopularniejszych brytyjskich autorów. Napisał ponad 100 książek, a to i thrillery, i horrory, i kryminały. Książki "Ikon" możecie szukać zarówno w księgarniach, gdzie znajdziecie najnowsze wydanie, jak i w bibliotekach. Ja życzę udanej lektury.
O książce „Ikon” można też było posłuchać w jednej z audycji w cyklu „Książka na weekend”:
Trzecia propozycja to książka, która zainteresuje zarówno pacjentów, jak i lekarzy. To „Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu” Gabora Maté, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarna Owca w przekładzie Piotra Cieślaka. Autor, opierając się na badaniach naukowych, udziela odpowiedzi na wiele pytań dotyczących połączenia umysł-ciało. Np, czy można dosłownie umrzeć z samotności, czy istnieje połączenie między zdolnością wyrażania emocji a chorobą Alzheimera, albo czy można zdefiniować „osobowość nowotworową”? Gabor Maté wyjaśnia szczegółowo, jak stres i emocje wpływają na występowanie chorób, takich jak zapalenie stawów, nowotwory, cukrzyca czy stwardnienie rozsiane.
Doktor Gabor Maté jest emerytowanym lekarzem, który przez 20 lat najpierw pracował w przychodni rodzinnej, a potem na oddziale opieki paliatywnej. Następnie przez ponad dekadę zajmował się osobami uzależnionymi od narkotyków i chorymi psychicznie w Vancouver. Jest popularnym mówcą, cenionym za względu na swoją wiedzę na temat uzależnień, traumy, rozwoju dzieci oraz powiązań między stresem a chorobami. Nakładem wydawnictwa Czarna Owca ukazała się też książka Maté „Bliskie spotkania z uzależnieniem. W świecie głodnych duchów”. Też warto po nią sięgnąć.
Życzymy udanej i miłej lektury. Książki znajdziecie w księgarniach.