Pierwsza z propozycji to "Zwycięska rodzina. Venus, Serena i droga do sukcesu” Richarda Williamsa i Barta Davisa, która ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Replika w tłumaczeniu Ewy Ratajczyk. Po emocjach i perturbacjach, jakie przyniósł tegoroczny turniej Australian Open, jest to lektura bardzo na czasie. To inspirująca i motywująca historia ojca, który jeszcze przed narodzeniem swoich córek - Venus i Sereny - przygotował dla nich odważny plan na życie. Plan, który systematycznie i konsekwentnie realizował, a że zaowocował sukcesami córek to już wiecie, bo nazwiska tenisistek kojarzy każdy. Nawet ten, kto nie interesuje się sportem.
„Zwycięska rodzina” to książka zawierająca fascynujące i szczegółowe wspomnienia Richarda Williamsa, biznesmena, trenera tenisa i przede wszystkim ojca, który urodził się w 1942 roku w Shreveport w stanie Luizjana. Na pomysł, że jego córki będą światowej sławy tenisistkami, wpadł oglądając w telewizji wyśmienitą grę Virginii Ruzici. To go natchnęło do przygotowania planu działania, by córki mogły pogodzić naukę z treningami. W napisaniu książki pomógł urodziny w Nowym Jorku autor powieści, książek non fiction i wielu artykułów prasowych – Bart Davis. Na podstawie tej niesamowitej historii nakręcono kinowy film „King Richard” z Willem Smithem w roli głównej.
O tej książce można też posłuchać:
Druga propozycja jest przeznaczona dla czytelników o mocnych nerwach. Jest nią kolejna, oparta na faktach, książka Maxa Czornyja - „Kat z Płaszowa”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Filia. W środę (26 stycznia) miała swoją premierę, więc jest to jeszcze ciepła i pachnąca drukarnią pozycja. A w niej autor przedstawia nam kolejną bestię. Tytułowy „Kat w Płaszowa” to Amon Göth, który uważał się za pana życia i śmierci podległych mu więźniów. Jego sadyzm przerażał nawet niektórych jego przełożonych z SS. A dlaczego taką postać przedstawia nam autor? By pamiętać o ofiarach i nie powielać okrucieństwa, jakie znamy z historii. A jeśli jej nie znamy? To Max Czornyj o niej przypomni… Opowiadając wszystko z perspektywy tytułowego kata, który jest narratorem powieści.
Max Czornyj znany jest z serii powieści kryminalnych z komisarzem Erykiem Deryłą, które prezentowaliśmy już w audycji „Książka na weekend”, ale w swoim dorobku ma też kilka książek opowiadających historie nie będące fikcją, bo oparte na faktach. Poprzednia opowiadała o innej postaci siejącej postrach wśród więźniów – Ilsie Koch, zwanej „Bestią z Buchenwaldu”. Była sadystką kolekcjonującą wyroby z ludzkiej skóry. Z kolei tytułowy „Kat z Płaszowa” osobiście zabił kilkaset osób, strzelając i zadając najbardziej wyszukane tortury. Ze szczególnym upodobaniem pozbawiał życia matki z dziećmi i starców. O takich zbrodniach nie śniono nawet w najgorszych koszmarach. Jeśli macie dość odwagi, by spojrzeć na obozowe realia jego oczami, to jest to książka dla was. Jednak uprzedzamy – wielu czytelników może być zdegustowanych, bo należy pamiętać, że jest to książka oparta o prawdziwe wydarzenia. Na szczęście nie wszystkie.
O książce możecie też posłuchać w jednym z odcinków audycji „Książka na weekend”:
Trzecią propozycją jest książka Joanny Kruszewskiej „Czas powrotów”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Filia. Od 19 stycznia jest już dostępna w księgarniach na półkach z nowościami. Jak pisze autorka – nic nie jest straszne, gdy otaczają nas kochająca rodzina i prawdziwi przyjaciele. Dzięki nim zawsze można odnaleźć siłę i szczęście. O tej życiowej prawdzie dowiadujemy się śledząc losy Iwony i Leszka, którzy na jakiś czas muszą zamienić się rolami. Starsza pani poświęca się pracy zawodowej, a jej mąż przejmuje wszystkie domowe obowiązki. A łatwo nie będzie, bo do tej pory wszystko podstawiano mu pod nos, a teraz sam został zmuszony do własnoręcznego przygotowywania obiadów. I nie tylko. Musi zatem w szybkim czasie posiąść wiele innych, tajemniczych dotąd, umiejętności.
Joanna Kruszewska potrafi pisać w niezwykły sposób o zwykłych sprawach. Dlatego przygody bohaterów jej książek są tak dobrze odbierane przez grono czytelniczek. Jeśli książka „Czas powrotów” przypadnie wam do gustu, to można sięgnąć też po inne książki autorki – „Czas leczy rany” i „Czas nadziei”, albo można od nich zacząć, by poznać wcześniejsze losy bohaterów.
Życzymy udanej i miłej lektury. Książki znajdziecie w księgarniach.