artykuł sponsorowany

Kiedy wymagana jest zgoda współmałżonka na kredyt?

Piątek, 21 stycznia 2022
Wspólnota majątkowa to zobowiązania obojga partnerów. Dzielą oni po równo wszystkie zobowiązania i finanse. Mają równe prawo do zarządzania swoim majątkiem, jednak w równym stopniu są za niego odpowiedzialni. Dlatego, gdy jedna ze stron chce zaciągnąć kredyt, a druga się na to nie zgadza, powstaje pytanie — czy wymagana jest zgoda na kredyt od współmałżonka?
Kiedy wymagana jest zgoda współmałżonka na kredyt?

Czy zgoda na kredyt od współmałżonka zawsze jest wymagana?

 

Chociaż w większości sytuacji małżeństwo musi być jednomyślne co do podjęcia tej decyzji, to istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu tylko przez jednego z partnerów. O ile w przypadku małżeństwa, które zawarło rozdzielność majątkową, otrzymanie kredytu przez jedną ze stron bez zgody drugiej jest łatwiejsze, o tyle w przypadku pozostawania we wspólnocie majątkowej, zaciągnięcie kredytu bez zgody współmałżonka również jest możliwe. Chociaż może wiązać się z pewnymi ograniczeniami to wiele osób decyduje się na to rozwiązanie.

 

Kiedy zaciągnięcie kredytu przez jednego ze współmałżonków jest możliwe

 

Jeśli małżonkowie zawarli przed ślubem rozdzielność majątkową, to każdy z nich ma prawo rozporządzać swoim majątkiem bez zgody drugiego. Jednak nie jest to sztywną regułą w przypadku dużych kredytów. Zwłaszcza takich jak kredyt hipoteczny. W tej sytuacji banki dalej mogą wymagać zgody drugiej strony. W innych przypadkach, na przykład w przypadku kredytów gotówkowych, zgoda żony czy męża nie jest wymagana. Odpowiedzialność za spłatę takiego kredytu ciąży tylko na osobie, która podjęła zobowiązanie. Jednak co w sytuacji, gdy małżeństwo nie podpisało rozdzielności majątkowej?

 

Do jakiej kwoty kredyt bez zgody współmałżonka

 

W sytuacji, gdy mąż lub żona nie chcą się zgodzić, by ich współmałżonek mógł wziąć kredyt, banki zaostrzają swoje wymagania i głębiej analizują wnioski kredytowe. W takiej sytuacji wzięcie kredytu tylko przez jednego z partnerów wspólnoty majątkowej uzależnione jest od wielu czynników. Banki dokładnie przyglądają się zdolności kredytowej kredytobiorcy, analizują wszystkie zobowiązania finansowe i wielkość majątku osobistego dłużnika. Mogą zażądać także prawa do przedmiotów, które staną się zabezpieczeniem kredytu. Po dokładnej analizie zdolności kredytowej wnioskodawcy i banki przygotują specjalną ofertę. Dokładnie określą, do jakiej kwoty może zostać udzielony kredyt i na jakich warunkach. Najczęściej udzielana kwota nie przekracza 20 tysięcy złotych. Wnioskodawca, pozostający w związku małżeńskim bez rozdzielności majątkowej, musi się liczyć z tym, że do zawarcia umowy kredytowej będzie potrzebnych także więcej dokumentów. Udzielenie kredytu może być także obwarowane mniej korzystną ofertą. Oferty banków udzielających takich kredytów znajdziesz na stronie ekredyt24.com.pl.

 

Kredyt bez zgody współmałżonka a odpowiedzialność

 

Kredyt bez zgody współmałżonka można zaciągnąć bez jego wiedzy. Co w sytuacji, gdy kredytobiorca nie będzie mógł spłacać zobowiązania? Z pewnością, jeśli tak się stanie, to współmałżonek dowie się o kredycie, jeśli małżeństwo pozostaje we wspólnocie. Wówczas to współmałżonek odpowiada za jego spłatę. Nawet jeśli nie był niczego świadomy. Jednak ma w tej sytuacji prawo uchylenia się od odpowiedzialności, jeśli będzie w stanie udowodnić, że pożyczone przez współmałżonka pieniądze zostały wykorzystane przez niego na jego własne potrzeby, niezwiązane z rodziną i wspólnym gospodarstwem. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat kredytu bez zgody małżonka, koniecznie zajrzyj do artykułu na tej stronie: https://ekredyt24.com.pl/kredyt-bez-zgody-wspolmalzonka-czy-jest-mozliwy/.

 

 

 

 


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat