Liczni odwiedzający na otwarciu Ignitorium, czyli odnowionej sali pamięci AK

Czwartek, 11 listopada 202125
Ignitorium im. 25 p.p. Armii Krajowej – tak brzmi pełna nazwa otwartej dziś odnowionej ekspozycji poświęconej partyzantom ziemi Piotrkowskiej. Eksponaty pochodzą z sali pamięci, funkcjonującej wcześniej przy klasztorze oo. Bernardynów. Nowa sala powstała dzięki pomocy około 5 tys, osób i firm, które wsparły inicjatywę – finansowo, materialnie czy wolontariacką pracą. Co ciekawe, nazwę tego miejsca wymyślili widzowie kanału „Irytujący Historyk” w specjalnym konkursie.

Ładuję galerię...

Ignitorium powstało w dwóch budynkach kontenerowych na terenie lotniska przy ul. Przemysłowej. Udostępniając miejsce pod realizację inicjatywy, członkowie Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej chcieli wesprzeć oddolną inicjatywę zadbania o spuściznę "najlepszego pokolenia w historii Polski". Młodzi piotrkowianie, korzystając z unikatowej lokalizacji miejsca zapowiadają chęć utworzenia "lotniczej drużyny harcerskie" i nawet prowadzą już w tej sprawie rozmowy. 

Wiemy, że 11 listopada to niezwykle „gorący dzień” i jestem bardzo zadowolony z frekwencji. Jednak najważniejsze jest to, że ludziom się podoba, a przede wszystkim zadowolony jest także pan Marian, który był kustoszem poprzedniej zlikwidowanej sali pamięci, a teraz pierwszym gościem, który zobaczył odświeżoną ekspozycję

 

- mówi Jakub Czerwiński vel. Irytujący Historyk, inicjator odtworzenia sali pamięci.

 

Marian Makowski przypominał lipcową uroczystość przekazania sztandaru 25 p.p. AK przedstawicielom ZHP, ZHR oraz Strzelca. - Już wtedy byłem zaskoczony i podbudowany pojawieniem się tylu osób – mówi kustosz zlikwidowanej sali pamięci. - Część z nich musiała aż za płotem stać – wspomina z uśmiechem.

 

Pan Marian nie krył radości, że dla tylu młodych wciąż ważne są wartości AK-owskie i chcą realizować swoje pomysły oraz projekty w cieniu historycznego sztandaru 25 p.p. AK. Dodatkowo młodzi ludzie zobowiązali się do wystawiania sztandaru na ważnych uroczystościach. Wcześniej przez ponad 20 lat był to obowiązek pana Mariana.

 

Nasze Ignitorium to nie tylko miniaturowe muzeum, ale co ważne także miejsce żywe. Sala, w której jest ekspozycja jest jednocześnie świetlicą, modelarnią, harcówką, klubem filmowym i każdą inną rzeczą potrzebną do działania młodym piotrkowianom czy każdemu lokalnemu społecznikami. Mamy już kilka inicjatyw, które ożywią to miejsce jeszcze w tym roku, ale wciąż mamy dość miejsca w grafiku, aby zaprosić wszystkich zainteresowanych

- podkreśla Jakub Czerwiński.


Piotrkowski youtuber sam zapowiada wsparcie osób chcących zaistnieć w internecie. - Może kiedyś będzie to coś na kształt słynnej Ekipy Friza… Kto wie? - śmieje się Irytujący Historyk.


Twórcy Ignitorium cały czas proszą i zachęcają do przekazywania wszelkich archiwaliów lub pamiątek związanych z Armią Krajową oraz partyzantami ziemi piotrkowskiej.


Osobom czekającym w kolejce do ekspozycji, czas umilały pogadanki Mariana Makowskiego, Jakuba Czerwińskiego oraz Michała Owczarka.


Zainteresował temat?

15

2


Zobacz również

Komentarze (25)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)11.11.2021 21:07

Brawo młodzieży. Trzeba przyznać, że ekspozycja prezentuje się bardzo ładnie. Aż żal, że tak ważne i profesjonalne przygotowane miejsce nie znalazło miejsca w lokalu w centrum miasta - tak, do Pana mówię Panie Krzysztofie Chojniak. Miejmy nadzieję, że miejsce, choć na uboczu będzie żyło i młodzież nadal będzie się angażowała. A ojcom bernardynom i honorowemu obywatelowi miasta Gracjanowi wiadomo co na drogę.

165


Leśny ~Leśny (Gość)13.11.2021 11:05

Brawo młodzieży (młodzi wiekiem lub duchem) super inicjatywa. Nie przejmujcie się komentatorami baranami, którzy tylko w klawiaturze mocni, a w realu zero działań. Robicie piękną rzecz, kibicuję i pomagam Wam.

21


Sebastian Walczak ~Sebastian Walczak (Gość)12.11.2021 21:43

Brawo za inicjatywę. Super że młodzi poświęcają swój czas żeby pamięć o ludziach, którzy walczyli za wolną Polskę. Jesteście wielcy. Gratuluję Jakubowi że udało się doprowadzić projekt do tego etapu. Mam nadzieję że uda mi się was odwiedzić.

22


Sebastian Walczak ~Sebastian Walczak (Gość)12.11.2021 21:39

Super inicjatywa. Brawo młodzi ludzie, którzy poświęcają czas na pracę dla upamietnienia walczących o Polskę! Gratuluję też Jakubowi że udało się uratować te pamiątki przed wywaleniem na śmietnik. Mam nadzieję że będę miał okazję odwiedzić to miejsce w najbliższym czasie. Życzę Wam dużo zdrowia.

22


goœć_michal ~goœć_michal (Gość)12.11.2021 15:46

Denerwoje mnie tylko ze teraz widzimy tylko zolnirzy Ak .Czy my nipotrafimy byc bezstronni /
Denerwoje mnie tylko to nadmienienie ak,jak by to byla jakas rurznica w jakiej organizacji kto walczyl.Dla mlodych czytelnikow podpowiem ze byly tez GL,-gwardia ludowa,Bch-bataliony chlopskie i inne .Za komony AK nie istnialo tak teraz nieistnieja inni bochaterowie.Najwyrzszy czas skonczyc z tym dzieleniem na nas i inych.Zebym niebyl posadzany o stronniczosc to mialem wuja generala AK.EMERYT
/

26


realista ~realista (Gość)11.11.2021 22:30

Ignitorium, prosektorium, fiki miki... Jest tam chociaż jedna rzecz mająca autentyczny związek z walką żołnierzy Armii Krajowej?

611


też Piotrkowianin ~też Piotrkowianin (Gość)11.11.2021 21:46

a swoją drogą w Internecie nie znalazłem słowa Ignitorium. Zapytuję ogół : co to jest ? Internet znajduje jedynie tę właśnie notatkę.

52


Rysiek EP ~Rysiek EP (Gość)12.11.2021 17:33

Ciekawe, czy te ,,eksponaty" to wypożyczone od kolegów zbieraczy ,,na raz", czy będą tam na stałe.

21


też emeryt ~też emeryt (Gość)12.11.2021 17:29

Emeryt - najpierw ortografia - przeczytaj i wysyłaj, bo razi w oczy... a później poczytaj coś o historii najnowszej naszej Ojczyzny - Polski, ale nie ludowej!... nie GL,AL !

20


aha ~aha (Gość)12.11.2021 14:51

Szkoda, że na pamiątki po Bohaterach z Armii Krajowej nie znaleziono miejsca w Muzeum, MOKu czy Mediatece. Budowa Mediateki pochłonęła miliony złotych, wiatr tam hula, w muzeum zbiera się jedynie kurz, zaś gdy trzeba zrobić coś dla miasta to mieszkańcy muszą brać sprawy w swoje ręce. Obojętność Prezydenta Miasta i rządzących poraża w każdej kwestii - nawet pamięci o przodkach. Brawa dla Pana Kuby i całej jego ekipy - zrzutka była dziełem tysięcy osób, zaś pot i trud to Wasze dzieło. Muzeum z pewnością będzie cieszyć się popularnością większą niż to publiczne.

62


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat