Inżynierowie budownictwa zapraszają na bezpłatne konsultacje w całej Polsce

PAPKraj Czwartek, 09 września 20212
Budowa, eksploatacja czy remont własnego obiektu zawsze budzą wiele pytań i wątpliwości. Inżynierowie budownictwa postanowili wesprzeć Polaków w tych działaniach i służyć radą w ramach ogólnokrajowej, jednodniowej akcji w punktach konsultacyjnych. Wydarzenie zaplanowano na 25 września br. Konsultacje są bezpłatne.
fot. Polska Izba Inżynierów Budownictwa - Zbigniew Kledyński fot. Polska Izba Inżynierów Budownictwa - Zbigniew Kledyński

 

W Polsce 52% osób mieszka w domach jednorodzinnych. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) w minionym roku wydał pozwolenia na budowę 121366 budynków jednorodzinnych i 11557 budynków wielorodzinnych. Jednocześnie w tym samym okresie oddano do użytkowania 92266 nowych budynków mieszkalnych, z czego 96,8% stanowiły budynki jednorodzinne (dane GUS). Średni czas trwania budowy takiego obiektu wynosi ok. 38,5 miesiąca. By zrealizować inwestycję, trzeba załatwić liczne formalności i podjąć wiele decyzji, które będą miały wpływ na kolejne dziesiątki lat życia w budynku, czyli jego eksploatację. Zdrowie, bezpieczeństwo i komfort mieszkańców budynku zależą zatem od ich wyborów na tym początkowym etapie, ale również od regularnych, wykonywanych przez fachowców, kontroli stanu obiektu i jego instalacji.

 

Głównym celem organizacji akcji „Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa. Budowa, eksploatacja, remont Twojego obiektu” jest pomoc indywidualnym inwestorom - właścicielom domów jednorodzinnych, przedstawicielom wspólnot mieszkaniowych.

 

- Wierzę, że inicjatywa, która obejmie całą Polskę, przyciągnie szerokie grono interesariuszy. Tych, którzy dopiero budują swój dom lub zajmują się własnymi zasobami mieszkaniowymi. Przygotowaliśmy to wydarzenie z troski o inwestorów, zwłaszcza tych indywidualnych. Kiedy mówi się nieustannie o ułatwieniach proceduralnych i próbuje zastępować rzetelną dokumentację projektową marketingową wizualizacją obiektu, tym ważniejsza jest troska o bezpieczeństwo i koszty eksploatacji budynków. Wiele tzw. ułatwień to tylko przyzwolenie na odroczoną płatność. Życie budynku zaczyna się od pomysłu na niego, ale kończy po dziesiątkach lat. Dlatego aby usatysfakcjonować pokolenia, o techniczne szczegóły należy zadbać już teraz - zaznacza prof. dr hab. inż. Zbigniew Kledyński, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

 

W ramach akcji każdy będzie mógł zgłosić się do wybranego punktu konsultacyjnego w swojej okolicy (na stronie www.dzieninzyniera.pl jest interaktywna mapa z adresami), by uzyskać informacje dotyczące m.in. zakupu działki, procedur związanych z budową domu, wyboru kierownika budowy, materiałów i technologii, jakie zostaną wykorzystane, instalacji. Na spotkania mogą również zgłaszać się właściciele budynków, które wymagają modernizacji, przebudowy lub remontu bądź ich zarządcy. W każdym z punktów konsultacyjnych eksperci PIIB będą pracować w wielobranżowych zespołach.

 

„Zorganizowaliśmy w całej Polsce blisko 100 punktów konsultacyjnych. Chęć udziału w akcji zgłosiły wszystkie okręgowe izby inżynierów budownictwa. Jest ich 16, po jednej w każdym województwie” - podsumowują pomysłodawcy i koordynatorzy akcji Mariusz Okuń i Radosław Sekunda z Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

 

Jeśli ze względu na obostrzenia związane z pandemią nie będą możliwe spotkania w punktach konsultacyjnych, zorganizowane zostaną porady online.

 

Ogólnopolska akcja PIIB objęta została honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Patronami medialnymi są „Przegląd Budowlany” oraz „Inżynier Budownictwa”.

 

- To bardzo interesująca inicjatywa, która pozwoli przedstawić szerokiej grupie inwestorów aspekty prawne, organizacyjne i techniczne procesu budowlanego. Myślę, że takie działania będą ciekawym elementem promującym profesję inżyniera budownictwa jako zawód zaufania publicznego oraz uświadomią wielu osobom, jak ważną rolę w społeczeństwie odgrywają inżynierowie - podkreślił Adam Baryłka, dyrektor Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

 

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE:

Akcja: „Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa. Budowa, eksploatacja, remont Twojego obiektu”
Data: 25 września 2021 r. (sobota), godziny przyjęć są wpisane przy każdym z punktów na mapie

Więcej informacji i adresy punktów: www.dzieninzyniera.pl

YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=n6TOfY179Ik

VIMEO: https://vimeo.com/572970650

Organizator akcji: Polska Izba Inżynierów Budownictwa (www.piib.org.pl)

 

Polska Izba Inżynierów Budownictwa to samorząd zawodowy inżynierów budownictwa powołany do życia ustawą z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa. PIIB zrzesza osoby pełniące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, do których należą projektanci, kierownicy budów lub robót, inspektorzy nadzoru. Do sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie niezbędne jest odpowiednie wykształcenie techniczne i praktyka zawodowa.

 

 

Źródło informacji: Polska Izba Inżynierów Budownictwa


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)12.09.2021 15:55

U znajomych tynki gipsowe , które rzekomo nie wymagały gładzi, schły ponad pół roku, bo wykonawca coś źłe zrobił - kilka tysięcy zapłacili za osuszacze i prąd, a taniej by ich wyszło kupić swoje, ale w amoku i nerwach o tym nie pomyśleli, bo liczyli, że obciążą kosztami wykonawcę, który i tak miał wszystko w nosie , bo nie wystawił rachunku
Po 2 latach osiadły wylewki i wyrwało rurki od podłogówki ze skrzynki ... szczęście, że byli w domu ... teraz remontują i chcą sprzedać, więc polecam ...

10


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)09.09.2021 23:06

Ojjj przydadzą się konsultacje, bo budujący są oszukiwani na każdym kroku - zbyt słabe wylewki, można palcem lub podeszwą wycierać beton na posadzce, tynki również w większości można ręką drapać - mnóstwo spękań , bo brak dylatacji lub nie dokładnie wykonane- mostki cieplne w oknachitd. i ogólnie zbyt duże odchyłki od normy w większości robót na budowie- byle szybko i kasa, kasa, a później w trakcie użytkowania wychodzą wszystkie bolączki

20


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat