Siła LZS to 250 tysięcy członków

Tydzień TrybunalskiŁódzkie Środa, 25 sierpnia 20212
W dniach od 26 do 29 sierpnia w Spale odbędą się 24. Ogólnopolskie Igrzyska Ludowych Zespołów Sportowych. Na ich temat rozmawiamy z przewodniczącym Rady Wojewódzkiej LZS w Łodzi Markiem Mazurem.
Siła LZS to 250 tysięcy członków

Jaki jest cel organizacji kolejnych już 24. Igrzysk LZS?

 

Zadaniem przedsięwzięcia jest wspieranie, popularyzacja i upowszechnienie sportu w środowisku wiejskim i małych miast.  Igrzyska są elementem realizacji programów szkoleniowych, finansowanych ze środków Ministerstwa Sportu, dla najlepszych, wyspecjalizowanych w danych dyscyplinach sportowych zawodników. Igrzyska są podsumowaniem i oceną działalności klubów z małych miejscowości, pokazaniem poziomu sportowego zawodników najbardziej rokujących. Igrzyska są etapem dla wielu zawodników do kariery sportowej. Wydarzenie będzie również częścią tegorocznych obchodów 75.lecia LZS prezentując dorobek, ludzi i sportowców tej organizacji.

 

Jak pan wspomniał ten rok dla LZS-ów jest szczególny.

 

Tak. Nasza organizacja właśnie obchodzi w tym roku 75.lecie. Za datę powstania pierwszego LZS-u uznaje się 16 marca 1946 roku, kiedy to Antoni Janik, nauczyciel, społecznik działacz sportowy- mieszkaniec Czarnowąsów na Opolszczyźnie zarejestrował pierwszy ludowy zespół sportowy. I tak już zaczęły powstawać LZS-y jak grzyby po deszczu. Dziś mamy ponad 7500 klubów, co oznacza, że średnio na gminę przypadają 3 kluby. Ale wiemy, że na terenie niektórych gmin w np. w regionie piotrkowskim działa ich znacznie więcej. O sile naszego zrzeszenia świadczy również fakt, że aktywnych członków w tych klubach jest ponad ćwierć miliona.

 

LZS to kuźnia mistrzów olimpijskich, świata i Europy. Zapewne także dzięki nim w waszych klubach trenuje wielu młodych ludzi?

 

       Oczywiście. Niezależnie od różnych okresów, różnych warunków umożliwiających działalność, to zawsze był popyt na sport, szczególnie w wśród dzieci i młodzieży. Zaznaczyć trzeba, że u nas jest typowo sport amatorski, a mam na myśli nie tylko zawodników, lecz trenerów czy działaczy. Może dlatego to nas właśnie łączy i tworzy atmosferę. Mówię o tych najmniejszych LZS-ach, klubach, które nazywamy kuźnią talentów. Zrzeszenie LZS w swoim dorobku ma wyszkolonych takich zawodników jak; Adam Małysz, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Zbigniew Bródka (LZS UKS Domaniewice woj. Łódzkie), Paweł Fajdek , Wojciech Nowicki, Maria Andrejczyk, Kamila Lićwinko czy Rafał Majka. Przy okazji spalskich Igrzysk pragnę zaznaczyć, że ambasadorami tej imprezy są Adam Kszczot, multimedalista mistrzostw świata i Europy, Szymon Kołecki złoty i srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich czy Zbigniew Bródka, mistrz olimpijski z Soczi. W Spale podczas igrzysk pokażemy trochę historii, bowiem zorganizowana będzie Izba Historii 75.lecia i będziemy mogli zobaczyć trofea sportowe również z powiatu piotrkowskiego. To oni dają wzór i przykład dla młodych sportowców. U nas tak jest, że mistrzowie przekazują te najlepsze wartości młodszym, którzy idą później w ich ślady. Igrzyska LZS mają właśnie charakter zaprezentowania naszych talentów. Warto przyjść, śledzić ich rywalizacją i zapamiętać te nazwiska. W Spale na pewno pojawią się przyszli reprezentanci na Mistrzostwa Świata czy Igrzyska Olimpijskie

 

Igrzyska LZS też mają długą tradycję, jakie były początki?

 

Ma pan rację. Historia Ogólnopolskich Igrzysk Ludowych Zespołów Sportowych to też długa tradycja. Pierwszą imprezą o takim charakterze organizowana była w 1952 roku w Krakowie z okazji Centralnych Dożynek jako Centralna spartakiada wsi. W 1966 roku po 9.letniej przerwie wznowiono Centralną Spartakiadę Wsi, w której wówczas startowało ponad 2300 sportowców i 3 tysiące turystów. Od 1965 roku organizowane były Ogólnopolskie Igrzyska LZS Młodzieży Szkół Rolniczych.  Natomiast Igrzyska w obecnej formule zapoczątkowano w 1997 roku.

 

Od kiedy region łódzki podejmuje się organizacji tego wydarzenia?

 

W 1999 roku były organizowane w Spale po raz pierwszy.  Później byliśmy organizatorem Ogólnopolskich Igrzysk LZS w roku 2001, 2004 oraz w 2017. Województwo łódzkie ma więc ogromne doświadczenie w organizacji tego wydarzenia. W tegorocznych igrzyskach planowany jest udział około 2000 uczestników ze wszystkich 16 województw. Zawody odbędą się na profesjonalnych obiektach COS OPO w Spale w dniach 26-28.08.2021 r. Uczestnicy zakwaterowani zostaną w obiektach COS COPO Spała i we wszystkich innych spalskich i tomaszowskich hotelach, pensjonatach. Jednak realizacja tego przedsięwzięcia już się rozpoczęła. Igrzyska zostaną przeprowadzone w dyscyplinach sportowych, które w zrzeszeniu są najbardziej popularne, ale również ich zawodnicy osiągają wyniki na skalę międzynarodową i ogólnopolską. Jest to największa impreza LZS w kraju. W 2019 roku patronat honorowy nad imprezą objął prezydent RP Andrzej Duda, w roku 2020, minister sportu, Danuta Dmowska-Andrzejuk, a w roku bieżącym marszałek województwa łódzkiego, Grzegorz Schreiber i wiceminister sportu Anna Krupka. 

 

2000 uczestników to bardzo dużo, w jakich dyscyplinach będą rywalizować zawodniczki i zawodnicy?

  

Obecnie jest to największe planowane wydarzenie sportowe w województwie łódzkim z udziałem około 2000 uczestników zgromadzonych na jednym profesjonalnym obiekcie. Centralny Ośrodek Sportu posiada obiekty, na których możemy przeprowadzić zawody (w randze Mistrzostw Polski LZS) w podnoszeniu ciężarów, zapasach w stylu wolnym, klasycznym i kobiet, w lekkiej atletyce, plażowej piłce siatkowej oraz w rekreacji. Ciekawostką będzie też pokaz sportów ludowych, regionalnych, które zaprezentują min. województwo lubelskie, pomorskie i zachodniopomorskie.

Chcielibyśmy również poprzez nasze regionalne media, jak Tydzień Trybunalski, portal e.piotrkow.pl czy Radio Strefa FM promować region piotrkowski i województwo łódzkie we wszystkich jego obszarach, popularyzować sport wśród dzieci i młodzież w naszym województwie i zaprezentować jego dorobek.   

Dodam jeszcze, że podczas Igrzysk odbędzie się finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o LZS z    okresu 75 lat. Wystąpi w nim 16 zwycięzców eliminacji wojewódzkich. Atrakcji i emocji będzie na pewno wiele.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

rozmawiał aw

 

 


Zainteresował temat?

0

3


Zobacz również

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

obiektywny ~obiektywny (Gość)27.08.2021 09:41

Jedyną i ostatnią imprezą LZS godną uwagi były Mistrzostwa Polski LZS na stadionie Concordii w lipcu 1961 r.

20


Alan ~Alan (Gość)26.08.2021 12:23

A na zdjeciu arbuz!!!

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat