Atmosfera wśród walczących o medale i tytuły najmłodszych polskich tenisistów w Piotrkowie Trybunalskim, znów od pierwszych rozegranych piłek, była bardzo wyjątkowa. Samym głównych aktorom imprezy, czyli zawodnikom i zawodniczkom, jak i rodzicom, trenerom i kibicom udzielały się spore emocje. Ale jeszcze nigdy w historii na 8 kortach OSiR-u w Piotrkowie Trybunalskim nie zdarzyło się tak, żeby na początku tego turnieju (piątek) zamiast odgłosu tenisowej piłki słychać było szum kropel deszczu. Niepowtarzalny klimat rywalizacji, który corocznie, jak radiacyjna mgła, już od momentu weryfikacji, rozpościera się na piotrkowskich kortach wśród zawodników, rodziców, rodzeństwa, babć, dziadków i trenerów, utrzymywał się przez wszystkie 4 dni do samego końca imprezy.
Na doroczne święto małych tenisistów, zwane w światku tenisowym, jako nieoficjalne mistrzostwa Polski U10, przyjechało tym razem do Piotrkowa Trybunalskiego 100 uczestników, w tym 39 dziewcząt i 61 chłopców. To w tym turnieju przed laty swe kariery rozpoczynali zwycięzcy wielu światowych turniejów WTA, ATP, ITF, uczestnicy turniejów wielkoszlemowych, reprezentanci Polski w Federation Cup i Davis Cup: Agnieszka Radwańska, Urszula Radwańska, Iga Świątek, Magdalena Fręch, Maja Chwalińska, Weronika Falkowska, Weronika Baszak, Martyna Kubka, Hubert Hurkacz, Kamil Majchrzak, Mateusz Kowalczyk, Jan Zieliński, Daniel Michalski, Kacper Żuk, Piotr Matuszewski, Maksymilian Kaśnikowski czy Aleksander Orlikowski.
Piotrkowskie mistrzostwa, jak wszem i wobec wiadomo, to wyjątkowa i jedyna w kraju konfrontacja 10-letnich tenisistów i tenisistek o tak wielkim wymiarze i prestiżu w Polsce. W ciągu czterech dni rozegrano aż 155 meczów, w tym 123 singlowe i 32 deblowe. W tym roku po raz pierwszy zorganizowano dla przegranych w pierwszych meczach turniej pocieszenia.
Jak dotąd, w 18 edycjach piotrkowskich mistrzostw, zagrało już dokładnie 1636 młodych tenisistów!!! Dla porządku w kolejnych latach liczba uczestników przedstawiała się następująco: 1997 – 55, 2005 – 78, 2006 – 81, 2007 – 79, 2008 – 80, 2009 – 70, 2010 – 71, 2011 – 92, 2012 – 86, 2013 – 127(rekord!!!), 2014 – 114, 2015 – 98, 2016 – 88, i w 2017 – 123, 2018 – 116, 2019 – 79, 2020 – 99 i w 2021 – 100.
Mecze, pod wodzą sędziego naczelnego Wiesława Kozicy, odbywały się, jak zwykle sprawnie, na 8 kortach pod kontrolą dwojga sędziów sektorowych: Dominiki Opali i Miłosza Renkiela, którzy byli uczestnikami tego turnieju w poprzednich edycjach.
Wiele spotkań mogło się podobać, a sporo z nich stało na bardzo wysokim, robiącym wrażenie poziomie, nawet już w pierwszych rundach. Trzeba przyznać, że duża liczba tych zaledwie 10-letnich zawodników imponowała już wspaniałą techniką, taktyką i tak ważną w tym sporcie - psychiką.
Cenne medale, które na pewno długo będą zapamiętane, jako pierwsze zdobyte na arenie ogólnopolskiej zdobyli:
DZIEWCZĘTA SINGIEL
1. Blanka Wasiela – KKS 1925 Kalisz
2. Anna Baran – AZS Łódź
3. Antonina Zielińska – BKT Advantage Bielsko-Biała i Marcelina Paliczka ŚCT Pszczyna
DZIEWCZĘTA DEBEL
1. Julia Peplińska KS Start-Wisła Toruń/Anna Baran AZS Łódź
2. Liliana Tataruch BAT Bydgoszcz/Natasza Kliber KKS 1925 Kalisz
3. Blanka Wasiela KKS 1925 Kalisz/Antonina Zielińska – BKT Advantage Bielsko-Biała
i Lilly Jędrzejak KKS 1925 Kalisz/Anita Cytrycka GKT Nafta Zielona Góra
DZIEWCZĘTA TURNIEJ POCIESZENIA
1. Sonia Antczak - Fundacja Europejskie Centrum Tenisa Mysiadło
2. Natasza Kliber - KKS 1925 Kalisz
CHŁOPCY SINGIEL
U chłopców medale wywalczyli:
1. Igor Minkner – KS Górnik Bytom
2. Mikołaj Solarz – NST małopolskie
3. Alec Fereniec Tennis Club Mrągowo i Daniel Kwiecień AT Masters Radom
CHŁOPCY DEBEL
1. Filip Bulski/Daniel Kwiecień – obaj AT Masters Radom
2. Igor Minkner KS Górnik Bytom/Jakub Nowak KKS 1925 Kalisz
3. Igor Bartnik KKS 1925 Kalisz/Aleksander Jadczak (NST łódzkie)
i Leon Sańczuk AZS Poznań/Jakub Sumisławski Elite Sport Club Mierzyn
CHŁOPCY TURNIEJ POCIESZENIA
1. Julian Januchowski - KT Astra Książenice
2. Mikołaj Pych – KS Grzegórzecki Kraków
Klubowo po 18 edycjach bez zmian. Na prowadzeniu TUKS Kozica Piotrków Trybunalski z 40 medalami, w tym 10 złotych, 16 srebrnych i 14 brązowych, a na drugim UKS RP Sport Olsztyn - 8 medali (5 złotych, 1 srebrny i 2 brązowe), trzecie dla ST Tie-Break Warszawa z 11 medalami (4 złote, 2 srebrne i 5 brązowych).
Mistrzostwa, jak w każdym roku, wyróżniały się perfekcyjną organizacją co odzwierciedlały częste, miłe dla organizatora, opinie Rodziców, Trenerów, a także i samych uczestników „piotrkowskich igrzysk”. Organizator i sędzia naczelny - Wiesław Kozica TUKS Kozica - znów dał wzór organizacji turniejów takiego wymiaru. Podziękowania za poziom, wspaniały klimat i sprawność organizacji ze strony Rodziców i Trenerów w czasie trwania imprezy, a także i pod jej koniec, kiedy wręczano najważniejsze trofea, były tego wspaniałym dowodem. Podczas ostatniego wręczenia pucharów i nagród sędzia naczelny Wiesław Kozica pogratulował Zawodnikom, ale podziękował także Rodzicom i Trenerom za kolejny, spokojny turniej.
Obecność najlepszych krasnali i krasnalek w końcowej fazie mistrzostw z dyplomami, pucharami i nagrodami na podium, na które w tym wyjątkowym turnieju bardzo ciężko się wdrapać, na długo pozostanie w pamięci głównych aktorów tegorocznego spektaklu. Wręczeniu na podium towarzyszył niekwestionowany przebój „Whe are the champions” i wystrzały złotych gwiazdek konfetti, jak na mistrzów przystało. Puchary, dyplomy i nagrody wręczał skarbnik PZT – Tomasz Matuszewski i sędzia naczelny mistrzostw – Wiesław Kozica. Piotrkowskie mistrzostwa krasnali odbyły się przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a fundatorami nagród była firma Wilson oraz Platforma Telemedyczna doMED. Patronatem medialnym Festiwal otoczył „Tenis Magazyn”.
Szczegółowe wyniki w drabinkach turniejowych na stronie internetowej www.teniskozica.pl , w linku po lewej stronie: „Wyniki OMK 1997-2021”