Uzależnienie od alkoholu to problem, z którym zmagają się miliony osób na całym świecie. Nie jest to wcale nic dziwnego. Alkohol jest bowiem substancją powszechnie dostępną. Każdy pełnoletni może kupić go bez problemu na przykład podczas zakupów markecie. Przeważnie kojarzy się z zabawą. Dla wielu osób jest synonimem poprawy samopoczucia. Granica jest cienka i łatwo ją przekroczyć. Jednak, gdy pojawi się już uzależnienia od alkoholu, można zwalczyć je tylko jednym sposobem. W odstawieniu alkoholu na dobre może pomóc jedynie terapia w specjalistycznym ośrodku. Jak wygląda leczenie uzależnienia?
Picie alkoholu pod kontrolą, czy choroba alkoholowa? Kiedy pojawia się problem?
Problem, jakim jest uzależnienie od alkoholu, nie zna płci, grubości portfela, ani statusu społecznego. Zanim nastąpi leczenie, trzeba przede wszystkim zdiagnozować fakt uzależnienia. Dla samej osoby uzależnionej może być to niezwykle trudne, ponieważ większość nie przyjmuje do wiadomości takiego faktu, twierdząc, że panuje nad ilością spożywanego alkoholu. Objawy uzależnienia są jednak zwykle bardzo wyraźne — szczególnie dla osób z otoczenia.
Codzienne sięganie po kieliszek, drżenie rąk, utrata kontroli to tylko nieliczne z sygnałów. W wyniku długotrwałego picia niemal zawsze pogorszeniu ulegają też relacje rodzinne oraz wyniki zawodowe. Objawy alkoholizmu mają oczywiście także odzwierciedlenie w zdrowiu. Lekarze od dawna prowadzą badania nad wpływem alkoholu na działanie organizmu. Mówiąc krótko, nawet najmniejszy problem w kontrolowaniu zachowania związanego z alkoholem powinien wzbudzić czujność.
Prywatny ośrodek leczenia uzależnień — skuteczna terapia
Leczenie pod okiem specjalistów to jedyny sposób dający szansę na wyjście z nałogu. Prywatna klinika uzależnień Oaza to jedno z miejsc oferujących taką właśnie pomoc w wyjściu z choroby alkoholowej. W pierwszej fazie terapii uzależnień, w ośrodku, przeprowadzane są różnego rodzaju badania, które umożliwiają dostosowanie programu leczenia w sposób indywidualny. Kolejnym etapem jest detoks. Wiele osób twierdzi, że pod względem fizycznym, jest to najtrudniejszy czas terapii. Głód alkoholowy może wywołać bowiem szereg przykrych dolegliwości. Wśród objawów abstynencyjnych pojawiają się najczęściej silne migreny, drgawki i wymioty. Dopiero po dokładnym oczyszczeniu organizmu przystępuje się do właściwego leczenia, które jest częścią walki z nałogiem.