Pierwsza propozycja to wydana nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka pozycja Adriana Markowskiego „Bieszczady dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami”. To książka, dzięki której można poznać Bieszczady od zupełnie innej strony. Autor opisuje bowiem miejsca, szlaki, a do tego dorzuca mnóstwo przemyśleń, historii sprzed lat związanych z danym miejscem, zagląda na bezdroża. A my razem z nim.
Adrian Markowski jest pisarzem i poetą. Ma na koncie zbiór opowiadań „Sąsiady”, który zekranizował Grzegorz Królikiewicz. Wydał też tomik piosenek, książkę dla dzieci, a w wolnych chwilach zajmuje się jeszcze dziennikarstwem i tłumaczeniami. Jego książki zatytułowanej „Bieszczady dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami” możecie już szukać w księgarniach.
O tej książce można też posłuchać:
Druga propozycja to pozycja, która trzyma w napięciu - „Szpital dla psychopatów” autorstwa Stephena Seager'a w przekładzie Joanny Grabarek. To nowa propozycja wydawnictwa FILIA. Jest to książka oparta na faktach, a na poszczególnych jej stronach przeniesiemy się do szpitala, w którym leczy się najcięższe przypadki przestępców – od paranoidalnych schizofreników po skazanych seryjnych morderców. Aby ta książka mogła powstać, jej autor spędził rok na oddziale szpitala psychiatrycznego, gdzie za ścianą zamknięci byli najgorsi psychopatyczni mordercy…
Stephen Seager zanim napisał „Szpital dla psychopatów” wydał książkę zatytułowaną „Psychopaci”, która stała się bestsellerem. I jak pisze sam o sobie – po tych dwóch książkach nie jest już tym samym człowiekiem. Jego postrzeganie świata i ludzi znacząco się zmieniło.
O książce można też było posłuchać w jednej z audycji w cyklu „Książka na weekend”:
Trzecia propozycja to książka „Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926-28” autorstwa Doroty i Dariusza Grochalów. Jest to pasjonujący reportaż historyczny o pierwszej polskiej wyprawie samochodowej dookoła świata, harcerza Jerzego Jelińskiego. Poznamy ze szczegółami tę epicką wędrówkę, która powtórzona nawet w dzisiejszych czasach byłaby olbrzymim przedsięwzięciem. Podróż przez Europę, Afrykę, Amerykę, Japonię, a potem znów przez Afrykę i Europę zajęła Jelińskiemu dwa lata i jest jednym z największych osiągnięć podróżniczych przedwojennej Polski. Zachowana księga wyprawy zawiera wpisy głów państw, polityków, aktorów, dostojników, braci skautów i wielu innych osób, w tym: Piłsudskiego, Mościckiego, Masaryka, Mussoliniego, prezydenta USA. Podróż Jelińskiego relacjonowały gazety na całym świecie, w Polsce był sławny i prowadził setki spotkań i prelekcji opowiadając o swoich przygodach. Książka zawiera kilkadziesiąt unikalnych ilustracji, dzięki udostępnionym przez rodzinę podróżnika materiałom, zdjęciom czy wycinkom prasowym.
Życzymy udanej i miłej lektury. Książki znajdziecie w księgarniach.