Posłowie przegłosowali projekt ustawy ratyfikujący powołanie europejskiego Funduszu Odbudowy, z którego Polska mogłaby liczyć w ciągu kilku najbliższych lat na około 770 mld złotych. Z tej kwoty około 1/3 ma być do dyspozycji samorządów. Zdaniem Antoniego Macierewicza są to olbrzymie pieniądze, dające szansę na rozwój i rozwiązanie problemów prowincji, mniejszych miast oraz polskiej wsi.
- Z punktu widzenia okręgu nr 10, czyli tych siedmiu powiatów są to problemy obszarów wiejskich, Bełchatowa, infrastruktury, czyli dróg, szos, obwodnic – tych kwestii, z którymi nie potrafiliśmy sobie tak długo poradzić, a teraz one będą rozwiązane. Niesłychanie ważną kwestią z perspektywy powiatu piotrkowskiego jest wsparcie rolnictwa, o którym już wspomniałem, czyli bardzo ważnej dziedziny naszego życia. Wreszcie to także służba zdrowia i dokonanie prawdziwej reformy polskich szpitali, które nieustanie po dofinansowaniu wpadają w zadłużenie i zwłaszcza w okresie pandemii często są powodem problemów, z którymi musimy się borykać – mówił podczas konferencji marszałek senior.
Lider Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 10 podkreślił, że dzięki środkom z Funduszu Odbudowy będzie możliwa odbudowa Polski po pandemii, ale jednocześnie zwrócił uwagę na trudności i zagrożenia, które się w związku z tym pojawią. - To będzie wymagało od nas wszystkich – zarówno polityków samorządowych, a także tych w Sejmie i Senacie oraz od administracji – olbrzymiego wysiłku i sprostania licznym wyzwaniom, tak aby te pieniądze nie zostały zmarnowane, czy zawłaszczone przez jakąkolwiek presję ideologiczną, którą chcą Polsce niektóre siły w Parlamencie Europejskim narzucić. To będzie wymagało od nas wszystkich wielkiego wysiłku i determinacji – podsumował.
Teraz decyzję parlamentarzystów dotyczącą ratyfikacji powołania europejskiego Funduszu Odbudowy będzie musiał zatwierdzić jeszcze Senat.