x- Nie wyobrażamy sobie Dnia Myśli Braterskiej bez okazania sobie naszej przyjaźni i bliskości, choć w czasie pandemii nie było to łatwe. Na pewno w tym roku wykonaliśmy więcej telefonów i wysłaliśmy więcej sms'ów niż odbyliśmy spotkań na żywo, ale i tak pokazaliśmy, że o sobie pamiętamy i nadal działamy realizując nasze harcerskie plany i założenia. Spotykaliśmy się w drużynach, gromadach i zastępach, ale nie zapomnieliśmy przesłać sobie iskierki przyjaźni - powiedział harcmistrz Dobromir Gierańczyk, komendant hufca Piotrków Trybunalski.
Piotrkowski hufiec ZHP liczy około 60 jednostek, czyli m.in. drużyn harcerskich. - Pandemia nie wpłynęła na zmianę tej liczby, choć w ostatnim czasie możemy zaobserwować około 30-procentowy spadek liczby harcerzy. Jednak nie rozwiązała się z tego powodu żadna z drużyn. Muszę przyznać, że w okresie lockdownu musieliśmy przejść do działań zdalnych, co nie było łatwe, bo wszyscy wolimy przestrzeń i las. Jednak nowe okoliczności wymusiły na nas zmianę organizacji naszych działań. Przygotowaliśmy naszą kadrę do tego, by w elektronicznej formuje także była w stanie przygotować się merytorycznie i ciekawie do zbiórek i spotkań - dodaje hm. Gierańczyk.
Ograniczenia w ilości osób mogących brać udział w spotkaniach i inne pandemiczne obostrzenia wpłynęły także na harcerstwo. Choć w ubiegłym roku piotrkowski hufiec zorganizował obozy letnie, czyli coś na co druhny i druhowie czekają cały rok. W tym roku także trwają prace nad organizacją letniego obozu harcerskiego. Obozowanie w lesie jest bowiem bezpieczne, odbywa się na świeżym powietrzu, można z powodzeniem zastosować się do reżimu sanitarnego - podkreślają harcerze.
- W 2020 roku udało nam się zorganizować sześć obozów, co jest jednym z lepszych wyników w całym województwie łódzkim - dodaje harcmistrz. - Pozwoliło nam to wejść w okres jesienny w niezmienionym składzie osobowym. Potem udało nam się zorganizować dwukrotnie zimowe półkolonie. Ta fala entuzjazmu i chęci do działania utrzymywała się dość długo, ale ostatecznie i tak zauważyliśmy zmniejszenie liczby harcerzy.
Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni obchodzone 22 lutego przez harcerzy i skautów na całym świecie. Upamiętnia dzień urodzin sir Roberta Baden-Powella, który uchodzi wraz z żoną Olave za twórcę skautingu.Dzień Myśli Braterskiej ma uświadomić skautom i harcerzom na całym świecie, że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, wieku czy przekonań. Tego dnia harcerze składają sobie życzenia, przesyłają kartki, a zwyczajowo też spotykają się przy ognisku, choć w czasie pandemii takie spotkania zastąpiły w tym roku zbiórki poszczególnych zastępów.