Dodatkowe przeszklenia doświetlające dom – aspekty prawne i techniczne

Wtorek, 09 lutego 2021
Przepisy prawa budowlanego szczegółowo regulują zagadnienia dotyczące warunków technicznych, jakie powinny spełniać drzwi i okna w domu. Szczególnie ma w tej kwestii zastosowanie ustawa Prawo budowlane oraz rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 (z późniejszymi zmianami). Podpowiadamy, jak zrobić dodatkowe przeszklenia doświetlające, aby były funkcjonalne i wykonane zgodnie z prawem.
Dodatkowe przeszklenia doświetlające dom – aspekty prawne i techniczne

Minimalne przeszklenie

 

Przepisy mówią, że w pomieszczeniach, w których stale przebywają ludzie, stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi powinien wynosić minimum 1 do 8. W innych pomieszczeniach, w których niezbędne jest oświetlenie dzienne, proporcja ta musi wynosić minimum 1 do 12. Nie ma tu zatem mowy o konkretnej wielkości okna, a jedynie o powierzchni przeszklonej. W rezultacie w pokoju dziennym (salonie) może to być kilka okien mniejszych lub jedno większe, ale łączna powierzchnia mniejszych lub jednego dużego musi wynosić co najmniej 1/8 powierzchni podłogi.

 

Stałe przebywanie ludzi w pomieszczeniu oznacza, że te same osoby spędzają w nim więcej niż cztery godziny dziennie. Istnieje więc obowiązek montażu okien, oprócz pokoju dziennego, w sypialni, gabinecie, biurze, itp., natomiast nie musi ich być w ogóle w kuchniach i łazienkach – stąd w niektórych mieszkaniach blokowych ślepe kuchnie i niemal zawsze łazienki bez okien.

 

Ponadto ściana budynku, w której są otwory okienne i drzwiowe, musi znajdować się w odległości co najmniej czterech metrów od sąsiedniej posesji; ściana bez okien i drzwi może znajdować się w odległości 1,5 metra. Drzwi wejściowe do domu lub mieszkania powinny mieć wymiary minimum 90 na 200 cm.

 

Wymiana okien i drzwi – aspekty prawne

 

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej nie stanowi prac budowlanych w rozumieniu przepisów, o ile nie następuje ingerencja w bryłę budynku (powiększanie otworów). Zatem zwykła wymiana okien i drzwi na nowe i osadzenie ich w tych samych otworach nie wymaga zgłaszania ani uzyskiwania żadnych pozwoleń. Natomiast jeżeli wymiana wiąże się z powiększeniem otworów drzwiowych lub okiennych, zamurowaniem starych i wybiciem nowych, konieczne jest zgłoszenie prac (w przypadku niewielkich zmian) bądź uzyskanie pozwolenia (w przypadku zabudowy otworów i wybijania nowych).

 

Oznacza to, że wykonanie dodatkowych otworów okiennych w celu doświetlenia domu zasadniczo wymaga złożenia wniosku o wydanie zgody na przeprowadzenie takich prac. Jednak nie wymaga pozwolenia, a jedynie zgłoszenia (wraz z projektem) wymiana okna na drzwi balkonowe w mieszkaniu, a także wybicie otworu okiennego lub zamurowanie istniejącego w dachu domu, jeżeli nie zmieni to konstrukcji dachu.

 

Jak doświetlić dom?

 

Powiększyć powierzchnię przeszkloną można poprzez następujące prace:

  • Wydłużenie otworów okiennych. Można to zrobić bez ingerencji w konstrukcję budynku, powiększając wysokość okna, aby zmieściło się pod istniejącym nadprożem. Grzejniki, które na ogół znajdują się pod oknem, można przenieść na inną ścianę, ewentualnie wymienić na niższe. Taką zmianę można przeprowadzić np. od strony ogrodu
  • Poszerzenie otworów okiennych. W tym wypadku konieczne jest uzyskanie pozwolenia, bowiem wiąże się z przebudową i wykonaniem nowego nadproża, a więc ingerencji w konstrukcję domu. Potrzebna jest również decyzja inżyniera budowlanego (konstruktora) odnośnie rodzaju, rozmiarów i sposobu osadzenia nadproża

Wykonanie nowego nadproża odbywa się etapami:

  1. Wykucie bruzd po jednej stronie i osadzenie belki
  2. Wykucie bruzd po drugiej stronie i osadzenie belki
  3. Stężanie obu belek za pomocą śrub, poprzeczek spawanych lub kotew.

Następnie poszerza się otwór okienny. W ten sam sposób wykonuje się nowe otwory okienne, na co również konieczne jest uzyskanie pozwolenia.

 

Podczas prac budowlanych powstaje gruz i odpady. Konieczne jest ich legalne i bezpieczne usunięcie z posesji. Optymalne rozwiązanie to zamówienie kontenera. Jeżeli chodzi o kontener na gruz Warszawa jest siedzibą wielu firm usługowych, takich jak Gruzo, które dysponują odpowiednimi pojemnikami. Wystarczy skontaktować się z firmą telefonicznie lub mailowo, a kontener lub worki big-bag zostaną dostarczone nawet w tym samym dniu. Opłata za usługę następuje po odbiorze napełnionego kontenera w umówionym terminie. Gruz i odpady zostaną legalnie przewiezione na składowisko i poddane recyklingowi, zgodnie z zasadą dbałości o środowisko.

 

 

 

Dom 

Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat