Pierwsze oznaki uzależnienia od zdrapek, zakładów na wyścigach czy gier na automatach, są trudne do zauważenia. Często potencjalny nałogowiec zagląda do punktów lotto czy salonów z grami w drodze do pracy lub znajomych, ukrywając ten fakt przez rodziną lub bagatelizując go. Uzależnienie od hazardu staje się poważnym problemem, kiedy dla gier zaniedbuje się swoje obowiązki i przeznacza na nie wszystkie dostępne środki. Za typowe symptomy uzależnienia uważa się sytuacje, gdy zagrożona nim osoba:
gra w tajemnicy i odczuwa potrzebę ukrywania tego faktu przed otoczeniem
kłamie na temat wysokości przegranych
gra do „ostatniej złotówki" i nie potrafi zmotywować się do wcześniejszego odejścia
gra na kredyt, za pożyczone pieniądze, za zastaw, w nadziei, że się odegra
sprzedaje rzeczy lub kradnie, aby uzyskać środki na granie
budzi wyraźne zaniepokojenie bliskich i znajomych, którzy dostrzegają problem
Chociaż nałóg hazardowy nie zagraża bezpośrednio zdrowiu lub życiu osoby uzależnionej, to w poważnym stopniu wpływa na jego komfort. Tracenie pieniędzy na grach prowadzi do zubożenia, a w konsekwencji obniżenia stopy życiowej. Jeśli problem nie zostaje w porę rozwiązany, nałogowiec traci również rodzinę i pozostaje sam, wyobcowany i skoncentrowany wyłącznie na jednym problemie – jak zdobyć środki na hazard. Często osoby poza kontrolą kończą w zakładzie karnym, złapane na kradzieży albo oszustwie. Zanim dojdzie do ostateczności uzależnienie od hazardu można leczyć, podobnie jak alkoholizm czy narkomanię.
Terapia hazardowa ma charakter poznawczo-behawioralny. Jej celem jest wypracowanie zmiany zachowań, nauka walki z uzależnieniem, rozpoznawanie i pokonywanie problemów, które skłaniają do grania. Ostatecznie terapia ma zmienić sposób myślenia o hazardzie i nastawienie do sposobu grania. Skorzystanie z terapii przez osoby uzależnione nie jest przykładem słabości, ale świadomą, dojrzałą decyzją o potrzebie pomocy w poważnym problemie.
Co ważne, dzięki wygranemu projektowi i pozyskanemu dofinansowaniu, w Klinice Wolmed terapia dla hazardzistów jest całkowicie bezpłatna. Turnus trwa 6 tygodni, w tym czasie uczestnicy biorą udział w indywidualnych sesjach terapeutycznych, grupowych warsztatach umiejętności, zajęciach edukacyjno-informacyjnych. Ponadto – co jest niezmiernie ważne w przypadku osób uzależnionych od hazardu - mogą liczyć na konsultacje prawne i doradztwo finansowe. Zapewniamy zakwaterowanie w siedzibie Kliniki Wolmed w Dubiu (woj. łódzkie), wyżywienie, udział w zajęciach sportowych. Istnieje możliwość korzystania z siłowni, a za odpłatnością także z masażu, sauny oraz jacuzzi.
Najbliższy turnus rozpoczyna się 1 lutego 2021r. Zapisy oraz szczegółowe informacje udzielane są pod numerem tel. 691 92 92 92. Liczba miejsc dla uczestników terapii jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Kierownikiem projektu jest mgr Liliana Mikła. Projekt jest współfinansowany przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii ze środków będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.