Zestawione wydarzenia pokazują nie tylko to, jak doszło do zbrodni oraz kto jest za nią odpowiedzialny, ale także przypominają w jaki sposób zrodziło się „kłamstwo katyńskie”, jak również w jaki sposób po dziś dzień prowadzona jest walka o pamięć o zamordowanych polskich oficerach.
Jak powiedział Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka, który zginął w wyniku katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. - „Zbrodnia Katyńska jest nadal jednym z kluczowych punktów współczesnej polskiej tożsamości historycznej. (…) Pamięć o niej obecnie służy budowaniu społecznego przekonania, iż służba Ojczyźnie ma niekiedy swoją wielką cenę, zaś obowiązkiem państwa jest pamiętać o tych, którzy w imię tej służby oddali życie”
Warto podkreślić, że pośród ofiar zbrodni są osoby urodzone w Piotrkowie, absolwenci piotrkowskich szkół, funkcjonariusze Policji Państwowej, oficerowie 25 Pułku Piechoty. Zamordowane zostały wówczas również osoby urodzone w powiecie piotrkowskim, pracujące tu, a także krewni członków Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Ziemi Piotrkowskiej. Szacuje się, że łącznie jest to około 150 osób.
Miejsce prezentacji wystawy nie jest przypadkowe, bowiem w salach wystawienniczych Oddziału w Polichnie zapoznać można się obecnie ze stałą wystawą poświęconą walkom o Rzeczpospolitą w latach 1939-1956.
Wystawa prezentowana będzie w Oddziale Muzeum w Polichnie do końca 2020 roku. Oddział Muzeum w Polichnie dostępny jest dla zwiedzających od wtorku do soboty w godzinach 10.00-16.00, a w niedziele od 10.00 do 15.00.