Profilaktyka jest bardzo ważna w każdym wieku, a przede wszystkim o badanach powinni pamiętać mężczyźni powyżej 50 roku życia. - Im jesteśmy starsi, tym częściej powinniśmy się badać. Urolog potrafi ocenić czy pacjent wymaga wizyty za rok czy nawet za 2 lata. Ważna jest odpowiednia, zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, spożywanie około 2 litrów płynów na dobę, rzucenie papierosów. Trzeba pamiętać, że metabolity wdychane w dymie papierosowym są wydalane w moczu, co oddziałuje na błonę śluzową pęcherza i stąd możemy mieć nowotwór pęcherza. Panowie, jesteście mężami, ojcami, dziadkami, więc żeby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem, musimy o nie dbać i regularnie się badać - tłumaczy Mateusz Jobczyk, zastępca ordynatora Oddziału Urologii Szpitala MSWiA w Łodzi.
Aż 60% pracy urologa to leczenie chorób onkologicznych, np. rak gruczołu krokowego, rak nerki, pęcherza moczowego, jądra. Pozostała część to leczenie delikatnego rozrostu gruczołu krokowego, leczenie kamicy układu moczowego oraz niepłodność, nietrzymanie moczu. - Urolog leczy farmakologicznie oraz operacyjnie - dodaje Mateusz Jobczyk.
W ramach Europejskiego Tygodnia Urologii od 21 do 25 września będzie można skorzystać z bezpłatnych badań w Instytucie Medicall przy ul. Wojska Polskiego 77 w Piotrkowie. Zainteresowani powinni zapisać się telefonicznie na badania pod numerem 662 107 803.