- Spotykamy się przy odnowionym, dzięki IPN w Łodzi, grobie 16 polskich żołnierzy z 19. i 29. Dywizji Piechoty, którzy zginęli pod Wolborzem. Siedmiu z nich zostało zidentyfikowanych, 9 to żołnierze nieznani. Spoczywają tutaj, przypominając nam o bohaterstwie rodaków w czasie II wojny światowej. Oddajmy im hołd - tak swoje wystąpienie rozpoczął burmistrz Andrzej Jaros, który przybliżył zebranym historię kilku wrześniowych dni 1939 r., kiedy Wolbórz stawiał opór niemieckim okupantom.
Apel Pamięci odczytał Zbigniew Klewin przewodniczący Rady Miejskiej. Wcześniej w kaplicy cmentarnej na wolborskim cmentarzu ks. proboszcz Tomasz Owczarek odprawił mszę w intencji poległych na ziemi wolborskiej żołnierzy, a następnie poświęcił odnowioną kwaterę wojenną.
W mszy wzięli udział m.in. poseł Grzegorz Lorek, dyrektor IPN w Łodzi dr hab. Dariusz Rogut, przedstawiciele powiatu piotrkowskiego, organizacji i stowarzyszeń. Licznie w uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe OSP oraz Szkół Podstawowych w Wolborzu i Proszeniu. Wartę honorową przy pomniku wystawił 92. Batalion Lekkiej Piechoty z Kutna, a hymn i patriotyczne pieśni odegrała Orkiestra OSP Żarnowica.
Wieńce i kwiaty pod pomnikiem, kwaterą pamięci żołnierzy poległych w 1939 roku, złożyli: G. Lorek, D. Rogut, burmistrz Wolborza wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej i sekretarz gminy; w imieniu powiatu piotrkowskiego wiceprzewodniczący Rady Powiatu Piotrkowskiego Michał Szymański i członek Zarządu Powiatu Piotrkowskiego Elżbieta Ościk; w imieniu PiS Krzysztof Kondaszewski; w imieniu Zarządu organizacji miejsko-gminnej PSL Grażyna Gal i Barbara Jagodzińska; w imieniu Stowarzyszenia na Rzecz Szkoły w Proszeniu sołtys Lech Sońta wraz z uczennicami; w imieniu garnizonu piotrkowskiej policji komendant komisariatu w Wolborzu nadkomisarz Adam Szaler; w imieniu zarządu oddziału miejsko-gminnego OSP RP prezes Jacek Miksa z druhami.
(materiały: Urząd Miejski w Wolborzu)