Planowanie
Budowa domów to bardzo skomplikowane przedsięwzięcie. Zanim wykopiemy pierwszą, symboliczną łopatę ziemi, powinniśmy całą inwestycje zaplanować. Przede wszystkim musimy być całkowicie pewni, jakim budżetem dysponujemy i na co, w związku z tym, możemy sobie pozwolić. Należy oszacować również wysokość kredytu (jeśli zamierzamy go wziąć) i możliwość jego regularnej spłaty. Na tym etapie powinniśmy również przygotować i podpisać wszelkie umowy, dzięki którym będzie można rozpocząć budowę.
Zakup działki
Zakup działki to bardzo ważny etap w budowie domu. Jeśli już znajdziemy tę idealną, na której chcielibyśmy zbudować własny dom, nie należy działać pochopnie i dobrze przyjrzeć się wszystkim szczegółom, do których mamy dostęp. Ważny jest kształt – optymalnie kwadratowy lub prostokątny. Trzeba unikać działek wąskich lub takich, które wymuszają określone położenie budynku. Równie ważne jest pochylenie gruntu – powierzchnia powinna być jak najbardziej zbliżona do poziomu, w innym przypadku może zajść konieczność podpiwniczenia budynku, co dość znacznie zwiększy koszty. No i oczywiście działka powinna być już uzbrojona, by bez problemu podłączyć wszystkie media.
Wybór projektu
Do dyspozycji mamy dziesiątki tysięcy gotowych projektów, przejrzenie wszystkich jest oczywiście niemożliwe. Projekty indywidualne natomiast są znacznie kosztowniejsze i musimy zastanowić się, czy warto w nie inwestować. Zwłaszcza iż przy pomocy niektórych biur można, po zwizualizowaniu swoich wymagań, otrzymać kilkadziesiąt takich projektów, które będą idealnie dopasowane do naszej wizji. Dzięki temu można będzie zapoznać się z wstępnym kosztorysem i – z żalem, bo z żalem – ale niektóre modele odrzucić. Do dyspozycji będziemy mieć rzuty poziome poszczególnych pięter (rozkład pomieszczeń) oraz model 3D, co pozwoli nam przekonać się, jak taki budynek mógłby wyglądać na naszej działce.
Budowa
Kiedy budowniczy wykopie pierwszą łopatę ziemi, można odetchnąć z ulgą – budowa własnego domu właśnie się zaczęła. Jednak przedtem należy wykonać jeszcze kilka czynności. Plac budowy powinniśmy otoczyć choćby prowizorycznym ogrodzeniem, a przy pomocy geodety uprawnionego wytyczyć położenie budynku w terenie. Budowę zaczynamy od zrobienia fundamentów. Nie należy zapomnieć o izolacji części podziemnej oraz założenia kanalizacji w zbudowanym fragmencie. Na terenach wilgotnych dobrze jest też położyć podziemny drenaż.
Stan surowy otwarty
Stanem surowym nazywamy taki etap budowy, dzięki któremu otrzymujemy już gotowy budynek (ze ścianami, dachem i kominem), jednak nie zawierający jeszcze mediów i całego wewnętrznego wyposażenia. Rozpoczęcie tego etapu należy zaplanować na wiosnę. Jest to zdecydowanie najkosztowniejsza część inwestycji, na ukończenie której potrzebujemy nawet połowę całkowitej kwoty przeznaczonej na budowę. Ten etap kończy cięższe roboty, rozpoczyna natomiast powolny montaż instalacji, malowanie i wyposażanie domu.