Dwudniowe szkolenia rotacyjne są podstawową formą szkolenia w Wojskach Obrony Terytorialnej. Każdy żołnierz - obywatel OT przechodzi minimum 11 tego typu szkoleń w roku. W związku z napływem nowych ochotników i rozwijaniem kolejnych pododdziałów naszej Brygady tak duża liczba szkolących się w jednym czasie staje się normą - informuje mjr Arkadiusz Rubajczyk - Szef Sekcji Komunikacji Społecznej i oficer prasowy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Szkolenie specjalistyczne jest kolejnym etapem nauki rzemiosła wojskowego w trzyletnim cyklu szkolenia, w jakim uczestniczą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Dzięki niemu podnoszą swoje umiejętności teoretyczne i praktyczne, które są wymagane na zajmowanym stanowisku służbowym. Jak nas informuje ppłk Marcin Markiewicz – Dowódca 91 batalionu lekkiej piechoty w Zgierzu - W drugim roku służby żołnierze szkolą się pod kątem funkcji pełnionej w pododdziale, np. strzelca wyborowego/zwiadowcy, sapera, ratownika pola walki czy strzelca. Ten etap dla Terytorialsów wiąże się z nauką obsługi nowego typu uzbrojenia, w tym karabinów maszynowych, karabinów wyborowych czy moździerzy. Dodatkowo żołnierze 9ŁBOT, którzy zajmują specjalistyczne stanowiska służbowe, kierowani będą do Centrów Szkolenia i to właśnie na tym etapie żołnierze zdobywają liczne uprawnienia, które będą mieli szansę wykorzystać także na rynku cywilnym, wspomagając swoje lokalne społeczności.
Po zakończeniu trzyletniego okresu szkolenia żołnierze WOT osiągną tzw. status „combat ready”, czyli pełną gotowość bojową i nadal będą doskonalić swoje szkolenie.
Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Łódzcy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administrację lokalną.
W szeregach 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” służy 1000 żołnierzy OT a w całej Polsce jest ich ponad 24 000. W województwie łódzkim funkcjonują już 91 batalion lekkiej piechoty w Zgierzu i 92 batalion lekkiej piechoty w Kutnie a w 2020 r. jest planowane powstanie 93 batalionu lekkiej piechoty w Łasku.
Źródło DWOT/mjr Arkadiusz Rubajczyk