- Biuro Logistyki Policji Komendy Głównej Policji 30 grudnia 2019 roku ogłosiło nowy przetarg na kamerki nasobne. Otwarcie ofert ma nastąpić 31 stycznia 2020. W przypadku wybrania oferty, zakup ma nastąpić do 30 kwietnia – informuje nas mł. insp. Anita Tim-Warchał, naczelnik Wydziału Gospodarki Materiałowo Technicznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. - Biuro Logistyki Policji decyduje, jaka jednostka i w jakiej ilości ma otrzymać przedmiotowe kamerki.
Z naszych informacji wynika, że do Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim trafić ma ok. 90 kamer nasobnych.
Celem zakupu - jak informuje nas Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi - jest poprawa warunków pracy i bezpieczeństwa publicznego. Czy rzeczywiście będzie bezpieczniej? System sprawdzali już policjanci z Łodzi, do których w styczniu 2019 r. trafiły 293 kamery nasobne. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego i Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego KMP w Łodzi testowali urządzenia podczas interwencji na łódzkich ulicach, a więc w miejscach publicznych. Pierwsze patrole wyposażone w kamery wyruszyły na ulice Łodzi w lutym 2019. Wcześniej testy prowadzone były w trzech garnizonach: stołecznym, dolnośląskim i podlaskim. - Przykłady pokazywały, że zapisy kamer na mundurach pomagały rozstrzygać spory zwłaszcza w sytuacjach, kiedy było słowo przeciwko słowu. Daje to większą transparentność działań policji. Część materiałów posłużyła jako dowód na zniewagę czy napaść na policjanta – informują policjanci z Łodzi. - Po udanym pilotażu w tych trzech garnizonach zapadła decyzja o zakupie dla policjantów w innych województwach.
- Każda kamerka wyposażona jest w promiennik podczerwieni, który umożliwia nagrywanie obrazu w warunkach zmniejszonej widoczności otoczenia. Testowane urządzenia mogą pracować w trybie ciągłym do 10 godzin i przekazywać obraz i dźwięk w systemie szyfrowanym – informuje łódzka policja. - Również moment rejestracji zdarzenia pozwala na identyfikację funkcjonariusza, który obsługuje kamerę oraz na ustalenie daty i godziny interwencji. Taki system obowiązuje już w wielu innych krajach i służy m.in. bezpieczeństwu samych funkcjonariuszy.
as