-
Zatrzyma pyły zawieszone - groźny składnik smogu
Dzięki obecności filtra HEPA, oczyszczacze powietrza są skutecznymi narzędziami w walce ze smogiem. Występujące w smogu cząstki stałe zanieczyszczeń, m.in. pyły zawieszone (PM1, PM2,5 czy PM10) czy benzopiren zatrzymywane są fizycznie na wykonanym z polipropylenu lub wełny szklanej filtrze HEPA. Skuteczność stosowanych w oczyszczaczach filtrów to min. 95%. W zależności od klasy filtra (E11, H12, H13, H14), skuteczność ta rośnie.
Uwaga: Skuteczność filtracji nie jest jednak najważniejszym czynnikiem determinującym jakość oczyszczacza. Tak naprawdę jest nim tryb automatyczny, który reguluje pracę urządzenia, dostosowując intensywność oczyszczania do warunków otoczenia. Dobrze skonfigurowany, skorelowany z restrykcyjnymi normami jakości, gwarantuje dobre wykorzystanie zastosowanych filtrów.
2. Przefiltruje powietrze z kurzu, bakterii czy drobnoustrojów
Ponieważ filtr HEPA zatrzymuje cząstki stałe, osiądą więc na nim nie tylko pyły zawieszone, ale również kurz, pyłki, bakterie czy drobnoustroje. Dlatego też filtry te można spotkać chociażby w odkurzaczach. Nie oznacza to jednak, że oczyszczacz powietrza zastąpi odkurzacz. Warto przy okazji wspomnieć, iż filtry HEPA skonstruowane są tak, aby pochłaniać nawet bardzo drobne cząsteczki o średnicy 0,3 mikrona.
“Należy przy tym zaznaczyć, iż wartość ta nie jest najmniejszą wartością, z jaką potrafią poradzić sobie filtry HEPA, a jedynie najtrudniejszą do wychwycenia. Tak więc filtry HEPA poradzą sobie zarówno z cząstkami mniejszymi niż 0,3 um, jak i mniejszymi cząstkami stałymi. Dlatego też oczyszczacze powietrza szczególnie poleca się alergikom, astmatykom czy osobom mającym problemy z układem oddechowym.” podkreśla Dominika Kahl z serwisu o oczyszczaczach powietrza ranking-oczyszczaczy.pl.
3. Pochłonie lotne związki organiczne i inne szkodliwe gazy
W odróżnieniu od filtra HEPA, filtr węglowy ma zaś za zadanie pochłaniać wszelkie zanieczyszczenia powietrza w formie gazowej. Dlatego też poradzi on sobie z lotnymi związkami organicznymi, np. tlenkami siarki, azotu czy węgla, tetrachloroetenem, formaldehydem i innymi szkodliwymi substancjami. Wszystko za sprawą właściwości adsorpcyjnych granulek węgla aktywnego. 1 gram węgla aktywnego posiada ok. 1500 m2 powierzchni aktywnej. Ilość zastosowanego węgla w filtrze węglowym nie jest dowolna. Wynika ona z oczekiwanej skuteczności filtracji.
4. Ułatwi pozbycie się dymu papierosowego i nieprzyjemnych zapachów
Dzięki filtrowi węglowemu zastosowanemu np. w oczyszczaczu powietrza Winix Zero, oczyszczacz powietrza pozwala także pozbyć się szybciej niechcianych, nieprzyjemnych zapachów, takich jak dym papierosowy, aromat obiadu sąsiada czy zapach z kociej kuwety. Pamiętajmy jedynie, iż urządzenia nie należy traktować jako remedium na wszelkie zapachy, a jedynie narzędzie, które pozwoli szybciej usunąć zanieczyszczenia gazowe.
5. Zmniejszy ilość sierści w mieszkaniu
Posiadacze zwierząt domowych z pewnością zauważają sporą ilość sierści, który krąży swobodnie po ich mieszkaniach, wzniecana podczas codziennego poruszania się po domu. Nawet najdokładniejsze dbanie o czystość, regularne sprzątanie podłóg, dywanów czy mebli może nie wystarczyć. Gubienie sierści przez naszych pupili jest absolutnie naturalne. Sierść ta łączy się jednak z cząsteczkami kurzu, powodując większą ilość roztoczy w domu. Problem ten może okazać się szczególnie trudny do zniesienia dla alergików. Z pomocą przychodzi filtr wstępny, którego zadaniem jest zatrzymywanie większych elementów, takich jak sierść czy włosy, tak by nie przedostawały się do kolejnych filtrów. W ten sposób filtr wstępny pomaga oczyścić mieszkanie, przedłużając automatycznie żywotność pozostałych filtrów.
6. Umożliwi wentylację mieszkania nawet zimą
W obawie przed dużym zanieczyszczeniem powietrza zimą, wiele osób rezygnuje z otwierania wówczas okien. Tymczasem jest to błąd, gdyż w zamkniętych pomieszczeniach spada wilgotność, obniża się nasz poziom dotlenienia i koncentracji. Dlatego też warto chociaż na kilkanaście minut otworzyć okno, aby przewietrzyć mieszkanie. Niebezpieczne dla zdrowia cząsteczki smogu, które dostaną się do mieszkania, zostaną skutecznie wyeliminowane przez oczyszczacz powietrza.
7. Zadba o komfortowy sen domowników
Z oczyszczacza można korzystać bez obaw również w nocy. Zdecydowana większość urządzeń ma do wyboru kilka trybów pracy, wśród których znajdziemy m.in. tryb nocny, stworzony w celu zapewnienia użytkownikom komfortowego snu. Urządzenie pracuje wtedy w najwolniejszym i najcichszym trybie, pobierając śladowe ilości prądu i będąc praktycznie niesłyszalnym dla ludzkiego ucha. Niektóre z modeli posiadają również funkcję regulacji intensywności światła wyświetlacza. Pozwala to również dopasować moc emitowanego światła do aktualnej pory dnia i oświetlenia pomieszczenia.
8. (Opcjonalnie) nawilży Twoje mieszkanie
Na rynku dostępne są też modele oczyszczaczy z wbudowanymi nawilżaczami powietrza, dobrym przykładem takiego rozwiązania jest oczyszczacz powietrza Sharp KC-D40EUW na ranking-oczyszczaczy.pl.