Rolnicy i przedsiębiorcy z terenu gminy od dłuższego czasu interesują się funkcjonowaniem tego typu instalacji. Biogazownia to przykład odnawialnego źródła energii, która umożliwia zagospodarowanie substratów pochodzących z własnego gospodarstwa. Spotkanie rozpoczęło się od prelekcji oraz omówienia faktów i mitów na temat tego typu instalacji. Można było także uzyskać odpowiedzi na nurtujące rolników pytania. Po wyczerpującej dyskusji wszyscy udali się na teren obiektu, gdzie skonfrontowali zdobytą wiedzę teoretyczną z praktycznymi rozwiązaniami. Ponadto obejrzeli wszystkie urządzenia sterujące procesem technologicznym i kontrolujące właściwy jego przebieg.
Biogazownie rolnicze to instalacje służące do produkcji tzw. biogazu. Podstawowym surowcem wykorzystywanym w wizytowanym obiekcie jest gnojowica pochodząca w większości z gospodarstwa umiejscowionego niedaleko niego. Te materiały przetwarza się w szczelnie zamkniętych komorach (dzięki czemu ich zapach nie wydostaje się na zewnątrz), stosując tzw. fermentację beztlenową. Do produkcji wykorzystuje się także substraty pochodzenia rolniczego, jak również biodegradowalne odpady. Przetwarza się tam to, co jest odpadem w produkcji rolnej, uzyskując energię elektryczną i cieplną. Jednym z efektów procesów zachodzących w biogazowni jest również uzyskanie praktycznie bezwonnego pofermentu tzn. doskonałego nawozu naturalnego w postaci płynnej.
- Wizyta przybliżyła nam wiedzę na temat działania tego typu inwestycji, pokazała jakie są możliwości zagospodarowania surowców pochodzących z produkcji rolniczej, przy jednoczesnej ochronie środowiska i produkcji własnej energii – mówią pracownicy Urzędu Gminy w Grabicy.
(materiały: UG Grabica)