Sprawdzali, jak działa biogazownia rolnicza

Tydzień TrybunalskiRegion Niedziela, 22 grudnia 20198
Mieszkańców gminy, samorządowcy i pracownicy Urzędu Gminy Grabica wybrali się do Zalesia w powiecie namysłowskim, by sprawdzić, jak funkcjonuje tamtejsza biogazownia rolnicza.

Ładuję galerię...

Rolnicy i przedsiębiorcy z terenu gminy od dłuższego czasu interesują się funkcjonowaniem tego typu instalacji. Biogazownia to przykład odnawialnego źródła energii, która umożliwia zagospodarowanie substratów pochodzących z własnego gospodarstwa. Spotkanie rozpoczęło się od prelekcji oraz omówienia faktów i mitów na temat tego typu instalacji. Można było także uzyskać odpowiedzi na nurtujące rolników pytania. Po wyczerpującej dyskusji wszyscy udali się na teren obiektu, gdzie skonfrontowali zdobytą wiedzę teoretyczną z praktycznymi rozwiązaniami. Ponadto obejrzeli wszystkie urządzenia sterujące procesem technologicznym i kontrolujące właściwy jego przebieg.

 

Biogazownie rolnicze to instalacje służące do produkcji tzw. biogazu. Podstawowym surowcem wykorzystywanym w wizytowanym obiekcie jest gnojowica pochodząca w większości z gospodarstwa umiejscowionego niedaleko niego. Te materiały przetwarza się w szczelnie zamkniętych komorach (dzięki czemu ich zapach nie wydostaje się na zewnątrz), stosując tzw. fermentację beztlenową. Do produkcji wykorzystuje się także substraty pochodzenia rolniczego, jak również biodegradowalne odpady. Przetwarza się tam to, co jest odpadem w produkcji rolnej, uzyskując energię elektryczną i cieplną. Jednym z efektów procesów zachodzących w biogazowni jest również uzyskanie praktycznie bezwonnego pofermentu tzn. doskonałego nawozu naturalnego w postaci płynnej.

 

- Wizyta przybliżyła nam wiedzę na temat działania tego typu inwestycji, pokazała jakie są możliwości zagospodarowania surowców pochodzących z produkcji rolniczej, przy jednoczesnej ochronie środowiska i produkcji własnej energii – mówią pracownicy Urzędu Gminy w Grabicy.

 

(materiały: UG Grabica)


Zainteresował temat?

2

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)23.12.2019 08:32

Nie plumkajta się tak w tym Oprzężowie. Wójt wam za zgodę na biogazownie i chlewnie na 30 tyś. wyremontuje dom ludowy:
http://bip.wola-krzysztoporska.pl/index.php?id=59,0,0,0,0,1250
Cicho sza. Będziemy mieli ładny dom ludowy.

30


gość ~gość (Gość)23.12.2019 08:11

Ludzie będziecie za chwilę wąchać na co dzień smród. Dostaną dotacje z UE na rozbudowę i pozwolenia z gminy i Starostwa powiatu na odpady R3 R10. Tak samo było z wpiszcie na google: biogazownia Tragamin to zobaczycie jak ludzie walczą ze smrodem.

20


Cwaniak z gazowni miejskiej ~Cwaniak z gazowni miejskiej (Gość)22.12.2019 19:08

Jak pojem wieprzowiny to mam biogazy.

53


Ambroży ~Ambroży (Gość)22.12.2019 21:23

Przywieźli powietrze do powąchania

40


marekO ~marekO (Gość)22.12.2019 19:13

Ma to sens o ile są to małe biogazownie na potrzeby rolniczne: 50 kW tylko dla rolników. I temu mówię TAK.
A nie jak w Oprzężowie 2 MW - gdzie mają być także zwożone smieci z marketów z całej Europy:
https://www.epiotrkow.pl/news/Nie-pozwole-by-ktokolwiek-postawil-mi-kibel-kolo-domu,37373

41


gość ~gość (Gość)22.12.2019 16:58

No i co smierdzialo?

22


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat