ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dieta dla mózgu. Co jeść, by dobrze myśleć?

Środa, 11 grudnia 2019
Mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. Po części znajduje się w tym trochę prawdy, ponieważ nasza dieta warunkuje funkcjonowanie całego organizmu. Wpływa między innymi na to, jak działa nasz mózg. Na co zatem stawiać, aby wesprzeć jego funkcjonowanie?
Dieta dla mózgu. Co jeść, by dobrze myśleć?

Orzechy laskowe – dobro z natury!


Bez wątpienia orzechy laskowe należą do najpopularniejszych odmian orzechów. Znane są w wielu krajach i co ciekawe, występują w blisko 100 odmianach. Najczęściej wykorzystywane są jako dodatek do tortów i wielu różnych ciast oraz deserów, a także do dań wytrawnych. Stanowią bogactwo witaminy B1 oraz cynku. Znajduje się w nich także żelazo, które:

  • pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych,
  • wspiera prawidłowy transport tlenu.

Dlatego orzechy laskowe powinny znaleźć się na liście każdego, kto planuje usprawnić pracę jednego z najważniejszych organów naszego ciała, czyli mózgu. Możesz je zakupić na https://ebakalland.pl/bak-ep-orzechy-laskowe-100g.html

 

Gorzka czekolada – pomysł na zdrowy deser


Główna rolę odgrywają tu flawanole, czyli związki zawarte w kakao. Ich regularna konsumpcja również może wpłynąć na poprawę funkcji poznawczych, a dodatkowo umożliwia lepszą kondycję umysłową.

 

Rośliny strączkowe i spółka – poznaj ich moc


W fasoli i grochu, podobnie jak w orzechach występuje żelazo. Można je również znaleźć w warzywach liściastych, rodzynkach oraz owocach pestkowych. Jest bardzo ważne, ponieważ jego niedobór może doprowadzić do problemów z przyswajaniem wiedzy. Dlatego, jeżeli nie jesteś w stanie dostarczyć go w pożywieniu, pomyśl o suplementacji.

 

Witamina B3 – gdzie jej szukać?


Ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie mózgu i obwodowego układu nerwowego. Poza tym bierze udział w syntezie hormonów, m.in. kortyzolu. Jej inne określenia to niacyna oraz witamina PP. Czy można zwiększyć ilość B3 w naszym organizmie, stosując dietę? Tak, znajduje się ona bowiem w przetworach mięsnych (cielęcym i wieprzowym), a ponadto w drożdżach i orzechach arachidowych. Niacyna jest też w tuńczyku, ziarnach zbóż, a oprócz tego w roślinach liściastych takich jak: szpinak, szczaw, pietruszka.

 

Tłuszcze nienasycone – poznaj ich cenną rolę


Ich zadaniem jest ochrona neuronów i przyśpieszenie przewodzenia impulsów. Są to kwasy Omega-3 i Omega-6, których niedobory prowadzą do zmniejszenia wydzielania serotoniny. Organizm nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości sam, dlatego warto, aby był wspierany dietą składającą się z ryb, pestek słonecznika, alg morskich, nasion lnu, orzechów włoskich.

 

Czego unikać?


Warto wyłączyć z diety przede wszystkim wszelkie używki, między innymi alkohol. Dodatkowo sprawdza się zminimalizowanie ilości wypijanej kawy. Ma ona działanie pobudzające, w rzeczywistości jednak może osłabić koncentrację. Miej to na uwadze, szczególnie wtedy, kiedy planujesz nowy, zdrowy rozdział w swoim życiu.

 

 


Zainteresował temat?

2

0


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat