Kierunek Skandynawia
Badania wyraźnie pokazują, że Skandynawia stanowi dobry rynek zbytu dla polskich przedsiębiorców. Dzięki rozwiniętym drogom komunikacyjnym możemy w szybkim czasie dostarczyć materiał do naszych największych kontrahentów: Szwecji, Danii oraz Norwegii. Transport, z którego korzysta się najczęściej, to: drogi, kolej oraz połączenia promem, które zapewniły nam mocną pozycję na rynku – umożliwiły szybki i sprawny dowóz materiałów.
Sukces polskich przedsiębiorców polega na zrozumieniu różnic w działaniu gospodarki skandynawskiej i dostosowaniu się do unikatowych jej potrzeb. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na różnice kulturowe, gospodarcze czy chociażby uwarunkowania geograficzne oraz odmienność w modelu myślenia Skandynawów. Po drugie, trzeba pamiętać o regulacjach prawnych, dotyczących transportu. A co z tego wynika, od operatora oczekuje się bezpieczeństwa, terminowości, ale także posiadania ekologicznych silników w pojazdach, kompletu zimowych opon czy, coraz częściej, anglojęzycznego kierowcy.
Bardzo istotna jest tutaj logistyka, z racji na duży ruch dóbr eksportowych, a zdecydowanie mniejszy – importowych.
Prefabrykaty
Z racji na duży odsetek imigrantów, zalewających od lat Skandynawię, Szwecja jest jednym z tych krajów, które rozbudowują się szybko i na wielką skalę. Szacuje się, że kraj ten, co roku oddaje do użytku od 100 tys. mieszkań wzwyż i że tendencja ta nie maleje. Na tym rynku występuje więc duże zapotrzebowanie na prefabrykaty betonowe, takie jak ściany czy stropy.
Z racji na napięte harmonogramy, trudne dojazdy, brak pól odkładczych na budowach oraz wysokie standardy bezpieczeństwa czy ciągłe korekty w projektach, dostawy stanowią duże wyzwanie logistyczne. Niezwykle istotnym jest ścisły kontakt z klientem oraz użycie odpowiedniego sprzętu do przewozu materiałów (takiego jak, na przykład, przyczepy Inloader).
Źródło: Scandinavian Express
Okna i drzwi
Okna i drzwi to delikatny materiał, którego transport wymaga staranności i solidności. Dlatego preferuje się, gdy to jeden dostawca przewozi towar od miejsca załadunku bezpośrednio do klienta. Pomocą służą w transporcie specjalne stojaki, wykonane z drewna (jednorazowe) lub z metalu (wielokrotnego użytku), co zmniejsza ryzyko wszelkich uszkodzeń. Stojaki jednorazowe są o tyle lepsze, że nie wymagają ponownego transportu do producenta. Warto zwrócić uwagę na to, by stojaki te były w standardowych rozmiarach. Ułatwi to znacznie ich transport oraz rozładunek.
Miejsce rozładunku jest bardzo istotne w przypadku transportu okien i drzwi. Informacje na jego temat powinny wpływać już na sam etap planowania, dlatego ważne, by dowiedzieć się o nim jak najwięcej.
W przypadku, gdy mamy do czynienia z dużym zamówieniem i niewielką przestrzenią rozładunkową, warto wybrać tabor z dobrymi funkcjami manewrowymi oraz opcją odłączenia przyczepy w razie konieczności.
W przypadku, gdy do zrealizowania mamy zamówienie na osiedlu z ograniczeniami tonażowymi, zdecydujmy się na auto ciężarowe o DMC 12 t. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możemy dostarczyć towar nawet w miejsca z ograniczeniami tonażowymi, omijając zakazy świąteczne.
Just in time
Dostawy do Skandynawii charakteryzują się tym, że często są w formie just in time, czyli muszą być zrealizowane w określony dzień i o określonej godzinie. Jest to o tyle istotne, gdyż wiąże się z szerszym planem budowy, zamknięcia ulic itp. Operator logistyczny musi dotrzymać tego terminu. Można tego dokonać, na przykład, poprzez zawieranie stałych umów z armatorami promowymi, co zagwarantuje nam stałe miejsce na promie, bez względu na obciążenie turystyczne.
Źrodło: Scandinavian Express
Bezpieczeństwo
Skandynawowie przykładają do niego szczególną wagę. Nieprzestrzeganie przepisów BHP może grozić wysokimi karami lub nawet zerwaniem kontraktu, dlatego dopilnujmy, by ładunek był odpowiednio zabezpieczony, a także by przestrzegane były zasady komunikacji i środki ochrony osobistej.