Na kształt rankingu wpływ ma siedem części składowych. Są to: gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, zdrowie i opieka. Podczas oceny każda z nich może przyjąć wartość od 0 do 100 punktów, które nadawane są na podstawie 37 mierników, wyliczanych na podstawie danych pochodzących m.in. z Głównego Urzędu Statystycznego, Państwowej Komisji Wyborczej czy biuletynów informacji publicznej, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Autorami klasyfikacji są przedstawiciele Fundacji Schumana. Jako młodych, wskazują oni ludzi w wieku od 16 do 30 lat.
Według założeń zestawienia miasto dobre dla młodych to miasto elastyczne, dynamiczne, prorozwojowe i otwarte. Takie cechy wskazało w specjalnym badaniu 30 tys. respondentów. Ważne są dla młodych bogactwo lokalnej oferty kulturalnej i sportowej, możliwość rozwoju przez edukację lub łatwość zmiany miejsca pobytu. Zwracają oni też dużą uwagę na dostępność opieki okołoporodowej, niedrogich mieszkań i odpowiednich usług publicznych.
Najlepszymi „Miastami dla młodych” okazały się Warszawa, Rzeszów oraz Katowice. Łódź uplasowała się na 10. pozycji. Na drugim biegunie mamy z kolei Bytom, Mysłowice i Elbląg, które zajęły ostatnie miejsca w rankingu. Piotrków Trybunalski jest 53. Jest nieznacznie słabiej oceniony niż Rybnik oraz nieco lepiej niż Piekary Śląskie.
Autorzy całego raportu zawarli w nim także osobne rankingi, uwzględniające różne kategorie. Piotrków pod względem gospodarki lokalnej jest 56. Jeśli brać pod uwagę edukację zajmuje 38. miejsce. Lepiej oceniono infrastrukturę, co odzwierciedla 23. pozycja. Oceniając mobilność miasto znalazło się na 37. miejscu. Pod względem kultury i rozrywki jest 25. Gorzej z otwartością, pod tym względem Piotrków jest 55. Najniżej twórcy rankingu ocenili jednak zdrowie i opiekę, co pokazuje 65., przedostatnia pozycja.
Pełne zestawienie wraz ze szczegółowym opisem znajdziecie tutaj.