Ból mięśni jest częstym skutkiem występującym po intensywnym wysiłku fizycznym. Szczególnie wtedy, gdy od dłuższego czasu nic nie ćwiczyliśmy. Zazwyczaj bólowi towarzyszą ogólne objawy zmęczenia, bólu stawów, gardła, czy nawet gorączka. Istnieje wtedy możliwość, że jest to grypa. Jeżeli jednak ból jest przewlekły i odczuwamy go przez dłuższy czas, mimo że dużo odpoczywamy, nie trenujemy, ani nie występują u nas objawy przeziębienia może to oznaczać, że zwiastuje to na poważniejszą chorobę. Co może być przyczyną bólu mięśni?
Przyczyny bólu mięśni
Ból mięśni ma charakter skurczowy i zazwyczaj występuje, gdy wykonujemy obolałym mięśniem jakąś czynność. Przewlekający ból może być objawem chorób ogólnoustrojowych lub układu nerwowego. Przyczyn jest wiele. Tak naprawdę mówi się, że ile mamy bólów, tyle jest przyczyn. Trochę w tym prawdy jednak objaw bólu mięśni jest najczęściej ignorowany, ponieważ nie jest szczególnie specyficzny, czy uporczywy. Bóle mięśni i kości, zazwyczaj łączą się z bólem stawów i rozbiciem psychicznym. Aby dowiedzieć się jak temu przeciwdziałać przeczytaj ten artykuł – https://bol-stawow.pl/blog/bole-miesni-i-stawow-przyczyny-i-przeciwdzialanie/. Ból biorący się z przetrenowania najczęściej jest przyczyną gromadzenia się w tkance mięśniowej kwasu mlekowego. Taki stan popularnie nazywany jest zakwasami i da się go zwalczyć zwykłą maścią przeciwbólową i przeciwzapalną, o której więcej informacji znajdziesz tutaj, a także cierpliwością, bo ból może utrzymywać się przez kilka dni.
Bóle mięśniowe mogą być objawem następujących chorób:
• polimialgii reumatycznej, która obejmuje mięśnie obręczy barkowej, szyi i bioder. Charakteryzuje się poranną sztywnością;
• zapalenia mięśni;
• fibromialgii, która jest ogólnym bólem mięśni, najczęściej u kobiet cierpiących na zaburzenia lękowe i depresyjne;
• urazów i mikrourazów tkanki mięśniowej spowodowanych np. stłuczeniami;
• infekcji wirusowych (grypy), a także różyczki, ospy wietrznej, rumienia zakaźnego, wirusowego zapalenia wątroby typu A,B,C,D i E;
• zapalenia rdzenia kręgowego.
Jak leczyć bóle mięśni?
Na ból mięśni najczęściej zaleca się środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które łagodzą objawy. W ich składzie znajdziemy najczęściej ibuprofen i paracetamol. W zależności od intensywności bólu można stosować także zimne i ciepłe okłady oraz gorące kąpiele. Gdy ból jest nie do wytrzymania można skorzystać z pomocy masażysty lub fizjoterapeuty, który wykona masaż i rozciągnie poszczególne części ciała. Warto również pamiętać o odpowiednio dobranej diecie bogatej w witaminy, substancje odżywcze i białka, potrzebne do odbudowy tkanki mięśniowej. Starannie dobrane produkty mogą przynieść ogromną ulgę w bólu i polepszyć funkcjonowanie. Jeśli poza silnym bólem mięśni zauważysz także skurcze i spięcia, powinieneś wzbogacić dietę o potas, magnez i wapń. Jeżeli po dłuższym czasie widzimy, że ból nie ustępuje, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i przejść odpowiednie badania diagnostyczne.