Ponieważ wywołało to duży rezonans społeczny – w trakcie konsultacji społecznych ten akurat element nie był zauważony ani przez związki zawodowe, ani przez dyrektorów, ani przez organizacje – postanowiliśmy zareagować. Jesteśmy w trakcie zmiany tego przepisu. Doprowadzimy do tego, że tak jak było poprzednio, także świadectwo ukończenia będzie mógł odbierać uczeń bez potrzeby kwitowania tego przez rodzica i podobnie będzie z legitymacjami tymi papierowymi i w wersji elektronicznej, czyli kartonika – zapowiedział minister podczas konferencji prasowej.
Zgodnie z obowiązującym od 6 września tego roku znowelizowanym rozporządzeniem ministra edukacji w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, szkoła ma obowiązek prowadzenia imiennej ewidencję wydanych:
świadectw ukończenia szkoły, indeksów, legitymacji szkolnych, e-legitymacji szkolnych, mLegitymacji szkolnych oraz zaświadczeń o zawodzie, a także świadectw dojrzałości, aneksów do świadectw dojrzałości, certyfikatów, dyplomów, zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty i zaświadczeń o wynikach egzaminu maturalnego, przekazywanych szkole przez okręgową komisję egzaminacyjną, oraz duplikatów świadectw ukończenia szkoły, indeksów, legitymacji szkolnych i e-legitymacji szkolnych – czytamy na edukacja.dziennik.pl.
Niepełnoletni uczeń nie może sam odebrać i pokwitować żadnego z wyżej wymienionych dokumentów, zrobić to może tylko jego rodzic lub opiekun prawny.