Jakie atrakcje znajdą się na opisywanym terenie? Zapytaliśmy o to Sandrę Apanasionek, rzecznika prasowego PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
- Góra została zaprojektowana tak, by można było na jej powierzchni wybudować całą masę atrakcji. Oprócz ponad tysiąca hektarów lasów, w których powstaną malownicze ścieżki rowerowe, na jej zboczach i szczycie przygotowane będzie miejsce na profesjonalny tor narciarski, autodrom, pole golfowe, a także na farmę fotowoltaiczną.
Budowę zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców rozpoczęto 21 października 2002 roku. Przez ten czas w pobliżu odkrywki usypano prawie 1 mld m3 nadkładu, czyli ziemi znajdującej się nad pokładami węgla brunatnego. Góra ma ok. 170 m wysokości, a jej obszar wynosi ponad 1156,36 ha.
W pierwszej kolejności na całej powierzchni góry przeprowadzona będzie pełna rekultywacja w kierunku leśnym. Kopalnia Bełchatów rozpoczęła prace rekultywacyjne na nowo powstałym zwałowisku już w 2003 r. Do końca 2018 r. posadzono na niej aż 3 mln 650 tys. drzew. Za ok. 5 lat góra zostanie w całości zalesiona i przystosowana do budowy bazy wypoczynkowej.
Poniżej możecie zapoznać się z wizualizacją przedstawiającą zagospodarowanie terenu KWB Bełchatów po zakończeniu eksploatacji.