W I połowie 2019 r. w województwie łódzkim ponad 1100 osób uzyskało zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne w związku z wypadkiem przy pracy. Ponad 1850 osób otrzymało jednorazowe odszkodowanie, a ponad 50 osób - rentę wypadkową.
Najwięcej rent związanych z wypadkiem przy pracy przyznano na terenie działania Oddziału ZUS w Tomaszowie Mazowieckim.
Jak tłumaczy Dorota Sałagacka, naczelnik wydziału Koordynacji Usług Świadczeń Emerytalno-Rentowych z tomaszowskiego Oddziału ZUS, na terenie działania Oddziału w Tomaszowie i podległych mu jednostkach m.in. w Bełchatowie, Opocznie, Radomsku czy Piotrkowie Trybunalskim, istnieją duże przedsiębiorstwa i zakłady pracy o różnej specyfikacji działalności gospodarczej. Mamy tu m.in. sektor ceramiczny, energetyczny, kopalniany i inne. Zakłady te zatrudniają dużą liczbę pracowników, częściej może tu dochodzić do wypadku w pracy, co skutkuje wpływem większej liczby wniosków o przyznanie prawa do renty wypadkowej.
W pierwszej połowie 2019 r w tomaszowskim Oddziale ZUS przyznano 31 rent wypadkowych, w I Oddziale ZUS w Łodzi 16, a w II Oddziale ZUS w Łodzi – 7.
- O świadczenie z ZUS w związku z wypadkiem przy pracy może ubiegać się każda osoba, która podlega ubezpieczeniu wypadkowemu – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego. - Jest ono obowiązkowe dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie, agencyjnej, uaktywniającej, a także dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Ubezpieczeniu wypadkowemu nie podlegamy z tytułu umowy o dzieło.
Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w związku z wykonywaną pracą i spowodowało uraz lub śmierć. Jeśli doszło do takiego zdarzenia, ważne jest, aby postępowanie wypadkowe przebiegało w sposób przepisowy, a dokumentacja powypadkowa została sporządzona rzetelnie. Od tego zależy, czy ubezpieczony będzie miał prawo do świadczeń odszkodowawczych.
Ze świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego możemy skorzystać już od pierwszego dnia podlegania. Z Funduszu Wypadkowego wypłacanych jest kilka rodzajów świadczeń, w tym: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, jednorazowe odszkodowanie, renta z tytułu niezdolności do pracy, w tym renta szkoleniowa, renta rodzinna, dodatek pielęgnacyjny, dodatek do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej, pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne.
Zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne wypłacane z ubezpieczenia wypadkowego, wynoszą 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku, chyli więcej niż w przypadku zwykłego zasiłku chorobowego.
Jeśli w wyniku wypadku w pracy osoba doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, może starać się o jednorazowe odszkodowanie. Wysokość jednorazowego odszkodowania to 20% przeciętnego wynagrodzenia, za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Obecnie 1% uszczerbku wynosi 917 zł. Stopień tego uszczerbku oraz jego związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową ocenia lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS, po zakończeniu leczenia lub rehabilitacji.
(materiały: ZUS Łódzkie)