Wojska Obrony Terytorialnej powstały, by wspierać lokalne społeczności na czas wojny oraz w czasie pokoju w ramach działań kryzysowych. - Umiejętności związane z działaniem w wodzie może być wykorzystane przez naszych żołnierzy w każdym czasie – mówi dowódca 91 batalionu lekkiej piechoty w Zgierzu podpułkownik Marcin Markiewicz.
Czwartkowe manewry miały na celu profesjonalne wyszkolenie przyszłych instruktorów, którzy z kolei mają szkolić kolejnych żołnierzy, jak posługiwać się etatowym sprzętem batalionu i brygady na akwenach. - Członkowie mobilnych zespołów sześcioosobowych transportują sprzęt oraz zabezpieczają działania swoich kolegów. Muszą nauczyć się pracować jak najbardziej sprawnie i skutecznie. Takie ćwiczenia pozwolą im zdobyć wiedzę potrzebną zarówno w czasie pokoju, jak i podczas wojny - powiedział nam szer. Jacek Mazur, współorganizator szkolenia.
91 batalion lekkiej piechoty w Zgierzu liczy już ponad 700 żołnierzy z całego terenu łódzkiego. Pod koniec sierpnia pierwsza grupa łódzkich Terytorialsów odbędzie coroczne dwutygodniowe szkolenie poligonowe. 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej jest odpowiedzialna za rejon województwa łódzkiego. - Osoba, która chciałaby u nas służyć musi mieć ukończone 18 lat, być obywatelem Polski, być osobą zdrową i sprawną fizycznie. Trzeba zgłosić się do WKU, do którego kandydat na żołnierza przynależy, przejść nieskomplikowaną procedurę, która pozwoli jej na dołączenie w nasze szeregi i czekać na moment, kiedy będziemy organizować wcielenie. Gdy kandydat jest już u nas, wówczas przechodzi przeszkolenie i jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, wówczas zostaje żołnierzem 9. Łódzkiej Brygady Obrony terytorialnej - powiedział nam mjr Arkadiusz Rubajczyk, Szef Sekcji Komunikacji Społecznej 9 ŁBOT.
Czwartkowe szkolenie było ostatnim elementem ćwiczeń, które żołnierze 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej odbywali wspólnie z żołnierzami Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu.