- Pani dyrektor wraz z kancelarią prawną przygotowuje wystąpienie na drogę sądową z NFZ w sprawie nienaliczonego ryczałtu za funkcjonujący oddział internistyczny, który świadczył usługi przez 10 miesięcy i obsłużył ok. 2000 pacjentów - mówił P. Wojtysiak. - Niestety tego, co nam się należy musimy dochodzić na drodze sądowej. Ryczałt i system sieci szpitali spowodowały, że za nadwykonania się nie płaci, czyi trzeba gospodarować tym budżetem, który jest. W przypadku większości szpitali powiatowych wycena usług zdrowotnych jest bardzo niska i ryczałty nie wystarczają na pokrycie świadczeń zdrowotnych i potrzeb pacjentów.
Jak twierdzi starosta piotrkowski, zapadły już pierwsze wyroki korzystne dla szpitali powiatowych, które są najbardziej poszkodowane w związku z wprowadzonym systemem ryczałtowym.
- Informacje przekazywane przez Pana P. Wojtysiaka są niezgodne ze stanem faktycznym - komentuje tymczasem Anna Leder z łódzkiego oddziału NFZ. - Ryczałty na poszczególne okresy rozliczeniowe dla Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim zostały naliczone zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia i szpital otrzymał pieniądze za wykonane świadczenia. Ponadto informujemy, że na wniosek ministra Narodowy Fundusz Zdrowia, uwzględniając wzrost kosztów ponoszonych przez szpitale przy realizacji świadczeń opieki zdrowotnej, zmienia wyceny, które będą miały zastosowanie od 1 stycznia br. Wpłynie to na zwiększenie ryczałtów w ramach sieci szpitali wyliczanych na cały 2019 rok. Wzrost wycen w chirurgii i chorobach wewnętrznych (np. leczenie zapalenia płuc z powikłaniami, leczenie stopy cukrzycowej, leczenie POCHP) będzie wynosił od 5 do 15 procent. Zmiana wyceny dotyczy 308 z 667 grup z katalogu JGP, co oznacza, że obejmie blisko połowę wszystkich świadczeń realizowanych właśnie przez szpitale powiatowe. Wyliczenie ryczałtu na okres rozliczeniowy od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. nastąpi do 30 kwietnia 2019 r.