Co to takiego? To programy badań nad lekami, prowadzone z udziałem pacjentów, mające na celu określenie czy nowa forma terapii jest bezpieczna i skuteczna. Badania kliniczne mogą również pełnić funkcję profilaktyczną - służą sprawdzaniu nowych metod zapobiegania chorobom. W efekcie określane są nowe sposoby zapobiegania, diagnozowania lub leczenia poszczególnych schorzeń.
- Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie idzie z duchem czasu i otwiera nowy rozdział w ponad 30-letniej działalności placówki. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat postęp w medycynie – w tym opracowanie wielu nowych leków i terapii – sprawił, że dziś potrafimy poradzić sobie z chorobami, które do niedawna były nieuleczalne. Dziś, bełchatowski szpital chce w ten rozwój dołożyć swoją cegiełkę – mówi Katarzyna Babczyńska, rzecznik prasowy placówki w Bełchatowie.
Badania kliniczne odbywają się zgodnie z przepisami unijnymi i po uzyskaniu zgody Komisji Etyki Badań Klinicznych.
Udział w każdym badaniu klinicznym jest dobrowolny. Zgodę na udział w badaniu pacjent wyraża po uzyskaniu kompleksowej, rzetelnej i całościowej informacji o stanie swojej choroby, możliwościach leczenia, spodziewanych korzyściach i niebezpieczeństwach związanych z niestandardową formą leczenia. Pacjent w każdej chwili może zrezygnować z udziału w badaniu, bez konsekwencji formalno-prawnych. Wyrażając zgodę na udział w badaniu klinicznym pacjent zobowiązuje się jednocześnie do przestrzegania warunków związanych z prowadzeniem tegoż badania (systematyczna, okresowa kontrola lekarska oraz wykonywanie wyznaczonych badań w określonym czasie).
Korzyści dla pacjenta z udziału w badaniu klinicznym leku:
- możliwość zastosowania skutecznego sposobu leczenia choroby,
- dostęp do leczenia, które jest mało powszechne,
- bezpłatna ponadstandardowa opieka medyczna.