Szkolenie jest wspólnym projektem Aresztu Śledczego i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. gen. Janusza Głuchowskiego w Bełchatowie. Dyrektor bełchatowskiej placówki Małgorzata Stemplewska oraz wicedyrektor Joanna Zochniak poprowadziły wykład "Postępowanie z osadzonymi z szeroko rozumianą niepełnosprawnością, w szczególności niepełnosprawnością intelektualną".
W więzieniu w Piotrkowie Trybunalskim stosuje się szereg rozwiązań konstrukcyjnych ułatwiających poruszanie się osobom niepełnosprawnym. W jednostce istnieją m.in. cele mieszkalne przystosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, a na jej terenie znajduje się kilka wind, przejścia są szerokie i nie posiadają progów.
W piotrkowskim Areszcie Śledczym organizuje się także dla skazanych kursy opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych. Umiejętności te mają pomóc im w znalezieniu pracy po zakończeniu kary, ale również pozwalają kierować ich do pracy już w czasie trwania izolacji. Skazani po ukończeniu kursów mogą opiekować się współosadzonymi. Więźniowie uczestniczą też w zajęciach prowadzonych przez kadrę penitencjarną, na których zdobywają wiedzę na temat etykiety postępowania z osobami niepełnosprawnymi.
(źródło: Areszt Śledczy w Piotrkowie Trybunalskim)