Studiowanie w Piotrkowie? Wystarczy chcieć

Wtorek, 02 października 201823
Całkiem niedawno w Piotrkowie studiowało niemal dziesięć tysięcy ludzi. Na kilku uczelniach. Dziś jest zupełnie inaczej, gorzej. A czy może być lepiej?

Czy Piotrków ma szansę stać się ośrodkiem akademickim z prawdziwego zdarzenia - takie pytanie zadali swoim słuchaczom prowadzący radiowy magazyn Magiel. Odpowiedzi były różne. Bardzo różne.

- Piotrków JEST ośrodkiem akademickim - przypomniał na antenie dziekan piotrkowskiej filii UJK Jacek Bonarek. - Gwarantujemy od lat wysoki poziom i ten poziom staramy się utrzymać. Wiem, że różnie się to komentuje, ale tak właśnie jest. Na naszej uczelni traktujemy studentów jak pełnoprawnych członków braci akademickiej, a na większych uniwersytetach czasami wygląda to inaczej, gorzej dla studenta. Nasi studenci biorą udział w konferencjach naukowych, wyjeżdżają, publikują. Panuje rodzinna atmosfera, a ci którzy porównują stan dzisiejszy z tym, co było np. piętnaście lat temu - czyli że wtedy uczących się było kilka razy więcej - muszą wziąć pod uwagę demografię.

 

Jak powiedział dziekan Bonarek, na piotrkowskiej filii UJK studiuje ok. 1500 osób.

- Tak, Piotrków już dawno stał się ośrodkiem akademickim - mówiła w Maglu przewodnicząca Rady Samorządu Studentów UJK Dominika Juszczak. - Działamy prężnie, podejmujemy wspólnie z kadrą naukową szereg działań, organizujemy wiele imprez. Współpracujemy z innymi ośrodkami, co ułatwia nam też położenie uczelni - mamy blisko do Łodzi, Warszawy czy Wrocławia. U nas naprawdę panuje rodzinna atmosfera. Aby studiować w Piotrkowie, wystarczy chcieć.

Dość nieoczekiwanie głos w sprawie studiowania w Piotrkowie zabrał były minister obrony narodowej.

- Miasto, które ma jeden z największych potencjałów w Polsce, nie ma własnego uniwersytetu? No co to jest do jasnej cholerki!? - dziwił się poseł Antonie Macierewicz podczas poniedziałkowego spotkania wyborczego. - Dlaczego władze miejskie nie starają się o to, żeby doprowadzić do sytuacji, w której tutaj będzie uniwersytet piotrkowski. Głęboki jest potencjał piotrkowski w tej sprawie, ale jest niewykorzystywany, dlatego po skończeniu szkoły średniej trzeba jechać do Warszawy albo uczyć się na warszawskiej filii uczelni w Piotrkowie. No co to jest?!

Dość szybko zebrani poprawili posła, że w Piotrkowie istnieje filia, ale uczelni kieleckiej. Antoni Macierewicz odpowiedział, że ceni Kielce, bo stamtąd 200 lat temu jego rodzina wyjechała do warszawy, ale dodał: "gdzie Kielcom do Piotrkowa".

Optymizmu wyżej wymienionych nie podzielali jednak słuchacze, zwłaszcza ci komentujący temat audycji na profilu Magiel audycja radiowa. Kto ma rację?

 

 


Zainteresował temat?

6

5


Zobacz również

reklama

Komentarze (23)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Wito ~Wito (Gość)03.10.2018 08:19

Uważam, że uczelnie stanowią spory potencjał tego miasta. I bardzo dobrze, że są! Oczywiście możemy wszystko sprowadzić do marketów i magazynów, ale czy na pewno chcemy żyć w takim mieście???? Na UJK dzieje się sporo, jest duża grupa kompetentnych, fajnych wykładowców. Przestańmy pluć we własne gniazdo, tym bardziej, że połowa komentujących nie ma bladego pojęcia ani o szkolnictwie wyższym, ani o ofercie piotrkowskich uczelni

128


muminek ~muminek (Gość)04.10.2018 21:13

Ludzie narzekają, że za dużo polonistów i historyków, ale jakoś nie dostrzegają tego, że co trzeci Polak nie umie się poprawnie wysłowić lub napisać prostego podania. To dotyczy również "wielkich" studentów politechniki i uczelni medycznych. Przeczytanie recepty napisanej odręcznie graniczy z cudem. Nie mówiąc już o wiedzy historycznej. Zapytajcie się pierwszej lepszej osoby o datę wybuchu Powstania Wielkopolskiego lub krótką charakterystykę wydarzenia. Zapewne nikt nie odpowie, bo wiedzę czerpie się nie z książek, tylko z reżymowej telewizji, w której hołduje się Powstaniu Warszawskiemu - czyli takiemu, które nigdy nie powinno wybuchnąć. Nadal uważacie, że poloniści i historycy są niepotrzebni?

22


s gość ~s gość (Gość)04.10.2018 13:05

Znam też osoby po politechnikach i wcale nie jest tak wspaniale. Też pracowały na tzw. umowach śmieciowych.

21


magiert ~magiert (Gość)03.10.2018 14:37

Niech nikt nie wciska kitu że ta uczelnia to prestiż. Iluż humanistów jest potrzeba? Wielki pic. 80% moich znajomych którzy skończyli tą uczelnię to nie ma pracy albo za minimalną krajową. Ta uczelnia służy tylko do produkowania ludzi do magazynów. Nic więcej.
Zawody przyszłości to: Inżynier budownictwa, architektury, mechatroniki, informatyki, biotechnologii, technologii materiałowej, inżynierii produkcji. Jest wykształcenie i jest zawód. Po których można wyjść w świat. Mieszkać w Piotrkowie i kasę ściągać do Piotrkowa.
Niestety nie będzie tego w Piotrkowie... dlatego ludzie uciekają do Warszawy, Wrocławia.

153


gość ~gość (Gość)04.10.2018 07:24

Czy ta uczelnia w ogóle jeszcze ma sens?

62


ex piotrkowiak ~ex piotrkowiak (Gość)04.10.2018 09:09

fantasta jak zwykle na haju

31


gość ~gość (Gość)03.10.2018 10:29

A Macierewicz coraz głębiej odlatuje, coraz mocniej zanurza się w oparach absurdu. Tak po ludzku to żal mi tego człowieka.

77


-hiperyk ~-hiperyk (Gość)03.10.2018 13:14

Studiowałem tam bite 5 lat i dziś tułam się po róznych pracach dorywczych. Mój kumpel skończył Polibudę w Łodzi i zbija 8 tys. miesięcznie. Żałuję, że poszedłem na humanistykę do UJK, ale mądry Polak po szkodzie. Liczby studentów mówią chyba same za siebie! po co było mi zaliczać tyle lat egzaminy i płacić za wszystko, skoro teraz jestem śmiesznym magistrem, którego wykształcenie bardziej przeszkadza, niż pomaga na ubogim rynku pracy w Piotrkowie? gdybym miał możliwosć, a nie mam bom biedak - to bym pojechał do Warszawy za chlebem. Druga strona medalu - to, że nikt nie szanuje i zdaje się nie potrzebuje magistrów filologii, polonistyki, historii, bezpieczeń. państwa...

132


gość ~gość (Gość)03.10.2018 10:49

Albo powinni te uczelnie zamknąć albo wdrożyć nowe przyszłościowe kierunki, ilu pedagogów jeszcze ta uczelnia wyprodukuje 98% z nich nie znajdzie pracy w zawodzie, studiować tylko po to by móc powiedzieć że jestem po studiach i nie ma dla mnie pracy to głupota, wydawanie niepotrzebnie pieniędzy z czego i tak nie ma pożytku

142


gość ~gość (Gość)03.10.2018 10:43

Aktualne władze miasta uniemożliwiają zatrudnienia absolwentów piotrkowskich uczelni np.w szkołach .Czas na zmiany.

91


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat