Wizytę w Moszczenicy uczestnicy rozpoczęli od udziału w spacerze edukacyjnym, podczas którego poznali lokalne okazy fauny i flory. Wszystko to za sprawą trwającego od wielu lat partnerstwa Łódzkiego Domu Kultury z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.
Wiedza zdobyta podczas wyprawy została przez dzieci wykorzystana podczas gry terenowej. Zadaniem uczestników było rozwiązanie wielu zadań zlokalizowanych na terenie Oddziału Terenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. Ostatnim przystankiem, a zarazem punktem kulminacyjnym dnia, były warsztaty artystyczne z malarstwa, gobelinu oraz fotografii przyrody. Uczestnicy zajęć mogli na chwilę oderwać się od codziennych zadań, użyć wyobraźni i przedstawić otaczający ich świat z własnej perspektywy. – Celem projektu od samego początku była edukacja ekologiczno-artystyczna i to się nie zmienia. Cieszę się, że z roku na rok popularność Kolorowej Lokomotywy rośnie i projekt staje się rozpoznawalnym punktem na mapie województwa – mówi Jacek Sokalski, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury. Z okazji półmetku Łódzki Dom Kultury przygotował dla najmłodszych liczne niespodzianki m.in. gry plenerowe czy konkursy z nagrodami.
Kolorowa Lokomotywa to nie tylko wizyty w parkach krajobrazowych. To również wycieczki do Ogrodu Botanicznego w Łodzi oraz warsztaty o wodzie i pszczołach w lokalnych instytucjach regionu. Łącznie to blisko 90 wakacyjnych spotkań.
„Kolorowa Lokomotywa na zielonym szlaku 2018 – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego” to największe tego typu, cykliczne wydarzenie skierowane do dzieci z województwa łódzkiego. Tylko w tegorocznej edycji bierze udział przeszło 1100 dzieci.
Honorowy patronat nad przedsięwzięciem sprawuje Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. Partnerzy: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Ogród Botaniczny w Łodzi oraz Związek Polskich Fotografów Przyrody Okręg Łódzki. Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.