- Kontrowersje może budzić też świętowana data początków parlamentaryzmu. W 1993 roku Sejm obchodził bowiem swoje… 500-lecie. Tamte obchody też były huczne. Sejm przyjął okolicznościową uchwałę, wybito specjalny medal, wydano znaczek pocztowy, a w Piotrkowie Trybunalskim, do którego przybyła delegacja posłów, stanął pamiątkowy głaz z tablicą – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Jak to zatem możliwe, że po 25 latach z 500-lecia nagle zrobiło się 550-lecie? – pyta Wiktor Ferfecki.
Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśniło, że chodziło o różną interpretację przez historyków łacińskiego tekstu Jana Długosza. „Ramy czasowe obchodów 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej oparte są na badaniach prof. Wacława Uruszczaka, wybitnego historyka prawa z Uniwersytetu Jagiellońskiego” - cytuje CiS gazeta. „9 października 1468 roku w Piotrkowie (obecnie Piotrków Trybunalski) zebrani reprezentanci szlacheccy po raz pierwszy obradowali oddzielnie, jako osobna izba poselska. Zebranie się na Sejmie Walnym posłów, wybranych wcześniej na sejmikach ziemskich (reprezentujących tym samym cały stan szlachecki) i wyposażonych w instrukcję poselską oraz obradujących oddzielnie jako osobna izba poselska, pozwala uznać ten Sejm Walny za początek polskiego parlamentaryzmu”.
- Jednak w XIX wieku słynny historyk Adolf Pawiński kategorycznie stwierdził, że to Sejm z 1493 roku był pierwszym dwuizbowym. (…) Dopiero przed kilkoma laty prof. Uruszczak bardzo racjonalnie uzasadnił powrót do daty 1468 – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Tymczasem miejska strona piotrkow.pl nadal podaje datę z końca XV wieku: „Na zjeździe generalnym zwołanym do Piotrkowa przez króla Jana Olbrachta w styczniu 1493 roku nastąpiło ostateczne ustalenie kształtu parlamentu polskiego z podziałem na Izby Senacką i Poselską”.
Posiedzenie w Warszawie chce zbojkotować opozycja (poza Kukizem). - Bez sensu jest uczestnictwo w jakiejś kolejnej pompie z okazji rocznicy parlamentaryzmu, który się obecnie niszczy - czytamy w gazecie wypowiedź jednego z posłów.
Obchody 550-lecia parlamentaryzmu odbędą się w Piotrkowie 5 i 6 października.
O Sejmie Walnym w Piotrkowie możesz przeczytać TUTAJ.