Suplementy dla psa przede wszystkim pomogą zapobiec niedoborom witamin, skutkującym różnymi schorzeniami, nadmiernie wypadającą sierścią czy ogólnym spadkiem kondycji. Odpowiednio dobrane witaminy dla psa warto więc podawać w różnych fazach życia czworonoga.
Najczęstsze problemy
W zależności od rasy różne problemy zdrowotne pojawiają się częściej lub rzadziej. Wiele właścicieli psów małych i średnich ras boryka się u swoich pupili z problemami skórnymi i tymi związanymi z sierścią, jej nadmiernym wypadaniem czy też jej ogólnym stanem. W takich przypadkach rozwiązaniem często okazuje się podanie witamin A i B. Często zalecane witaminy dla psa dużego to natomiast D, K i B oraz wapń, które wspomagają układ kostny i pozytywnie wpływają na stan stawów. Częstym problemem u niektórych ras jest też pogarszający się wzrok, na który remedium będzie witamina A. Gdy natomiast zaobserwujesz u swojego ulubieńca wyraźny spadek energii i chęci do zabawy, to znak, że czas sięgnąć po suplementy dla psa zawierające witaminy z grupy B.
Dla młodego psiaka
Niektóre witaminy polecane są szczególnie dla szczeniaka. To niezwykle ważne, by w okresie wzrastania zadbać o odpowiednią dietę, bogatą we wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Nie zawsze jednak to wystarcza, a wówczas weterynarz prawdopodobnie zaleci właściwe suplementy dla psa. Przede wszystkim będą to witaminy D, K i te z grupy B oraz wapń. To one bowiem wzmocnią układ kostny w okresie jego wzrostu i pomogą w prawidłowym rozwoju młodego pieska.
Na psią starość
Podobnej uwagi wymaga psie starzenie się. Rzadko który pies osiągając pewien wiek nie ma kłopotów ze zdrowiem. Niektóre z nich atakują poważne choroby, których trudno się ustrzec. Są jednak schorzenia, którym łatwiej zapobiec pamiętając o odpowiedniej diecie i jej suplementacji. Nie zapominajmy przede wszystkim o witaminie B, która wspomaga proces trawienny i pomaga w utrzymaniu dobrego samopoczucia zwierzaka, oraz witaminach E i C, opóźniających proces starzenia.
Jak podawać?
Witaminy dla psa można kupić w różnych formach. Dostępne są preparaty w kroplach, tabletkach czy proszku. Jeśli nie otrzymamy konkretnych zaleceń od weterynarza, a interesujące nas suplementy dla psa występują w różnej postaci, to którą wybierzemy zależy od naszych preferencji i tego, co uznamy za najlepsze dla naszego psa. Warto też czasami, tam, gdzie to możliwe, wspomóc przyswajalność witamin, dodając jakiś konkretny składnik do jedzenia, z którym podamy preparat witaminowy. I tak np. podając witaminy dla psa rozpuszczalne w tłuszczach, jak witaminy A, D, K i E, dobrze jest dodać do posiłku kilka łyżek oleju.